Koszty budowy domu: ile kosztuje robocizna za m². Budowa pod klucz vs. bez wykończenia.

Koszty budowy domu: ile kosztuje robocizna za m². Budowa pod klucz vs. bez wykończenia.
Autor Karolina Błaszczyk
Karolina Błaszczyk05.03.2024 | 8 min.

Koszty budowy domu w 2024 roku są jedną z kluczowych kwestii dla każdego, kto marzy o własnym mieszkaniu. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na budowę pod klucz, czy bez wykończenia, ważne jest, aby dokładnie przeanalizować wydatki związane z robocizną za metr kwadratowy. Odpowiednie zaplanowanie pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i sprawnie zrealizować inwestycję w przystępnej cenie.

Koszty robocizny za m² różnych prac budowlanych

Jedną z kluczowych kwestii przy planowaniu budowy domukoszty robocizny za m². Od tego, jakie prace zdecydujemy się zlecić fachowcom, a które wykonać samodzielnie, zależy znaczna część naszego budżetu. Warto więc dokładnie przeanalizować stawki za różne etapy budowy i wykończenia.

Przykładowo, za wykonanie tynków cementowo-wapiennych w 2024 roku zapłacimy od 45 do 60 zł za m². Tynki gipsowe bez gładzi to koszt rzędu 45-63 zł/m², a pojedyncza powierzchnia gładzi gipsowej to wydatek od 47 do 64 zł za metr kwadratowy. Wylewka samopoziomująca do 4 cm grubości wyceniana jest na 45-57 zł/m².

Przystępując do prac wykończeniowych, musimy liczyć się z większymi kosztami. Montaż paneli podłogowych drewnianych bez klejenia to wydatek rzędu 43-54 zł/m², a ułożenie klejonej deski podłogowej przekracza 100 zł za metr kwadratowy. Malowanie ścian i sufitów to z kolei koszt od 23 zł/m², natomiast za układanie glazury lub gresu zapłacimy już od 115 do 208 zł za m².

Dlaczego warto rozważyć wykonanie niektórych prac samodzielnie?

Jak widać, nawet podstawowe prace wykończeniowe, takie jak malowanie, mogą znacząco obciążyć budżet, jeśli zdecydujemy się je w pełni zlecić ekipie budowlanej. Dlatego warto rozważyć samodzielne wykonanie niektórych etapów budowy lub remontu – jeżeli oczywiście mamy ku temu odpowiednie umiejętności i czas. Samodzielne malowanie, tynkowanie czy układanie glazury może przynieść spore oszczędności, zwłaszcza przy dużych metrażach.

Koszt budowy domu pod klucz a etapy budowy

Jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć na początku procesu budowy domu, jest wybór między budową pod klucz a realizacją poszczególnych etapów we własnym zakresie. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, które warto dokładnie przeanalizować.

Budowa pod klucz oznacza zlecenie całego procesu wyspecjalizowanej firmie budowlanej. To z pewnością wygodne rozwiązanie, ale też sporo droższe. Wszystkie koszty robocizny, materiałów i nadzoru zlecane są wykonawcy. Jednak nie musimy się martwić o harmonogram prac, koordynację różnych ekip ani nadzór budowy.

Alternatywą jest etapowa realizacja budowy domu bez wykończenia. W tym przypadku sami zatrudniamy i nadzorujemy poszczególne ekipy, kupujemy materiały budowlane, pilnujemy terminów i jakości prac. To z pewnością wymagające zadanie, ale daje też możliwość większej kontroli nad kosztami i harmonogramem budowy.

Czytaj więcej: Koszty budowy domu: cena za m² i różnica między wykończonym a nie wykończonym.

Różnica cenowa budowy stanu deweloperskiego i wykończenia

Jedną z najbardziej popularnych opcji przy budowie domu jest realizacja do tzw. stanu deweloperskiego. Co to oznacza w praktyce? Najprościej rzecz ujmując, budynek zostaje wzniesiony w stanie surowym, z wykonaną elewacją zewnętrzną, dachem, instalacjami wodno-kanalizacyjnymi, elektrycznymi i ogrzewaniem. Wewnątrz pozostaje jednak do wykończenia.

Stan deweloperski oznacza budynek zamknięty, z elewacją, instalacjami i stropami, ale jeszcze bez tynków, posadzek, glazury i innych prac wykończeniowych wewnątrz.

Według serwisu Oferteo, w 2023 roku koszt budowy domu do stanu deweloperskiego o powierzchni użytkowej 100 m² wynosił od 335 do 485 tysięcy złotych. Oznacza to wydatki rzędu 3350-4850 zł za metr kwadratowy. Do tej kwoty należy jednak doliczyć koszty prac wykończeniowych wewnątrz budynku.

Ile wyniosą te dodatkowe koszty? Tu wiele zależy od standardu wykończenia, jednak można założyć kwotę od około 1000 zł za metr kwadratowy wzwyż. Oznacza to, że przy 100-metrowym domu samych prac wykończeniowych mogą kosztować od 100 tysięcy złotych wzwyż.

Rzeczywiste ceny budowy domu 150 m² z garażem

Zdjęcie Koszty budowy domu: ile kosztuje robocizna za m². Budowa pod klucz vs. bez wykończenia.

Jak wspominaliśmy, trudno jest podać uniwersalne, dokładne koszty budowy domu, ponieważ tak wiele zależy od metrażu, technologii, standardu wykończenia i wielu innych czynników. Mimo to można pokusić się o oszacowanie rzeczywistych cen na konkretnym przykładzie.

Weźmy pod uwagę budowę domu o powierzchni użytkowej 151,6 m² z jednostanowiskowym garażem w bryle budynku. Według szacunków Extradomy, wzniesienie takiego obiektu z bloczków silikatowych wraz z elewacją, instalacjami i wykończeniem zewnętrznym (ale bez prac wewnątrz) byłoby kosztować w ostatnim kwartale 2023 roku około 783 tysięcy złotych. To daje cenę 5166 zł za metr kwadratowy.

Przeliczając tę kwotę na dom o powierzchni 100 m², przyjmując tę samą technologię i standard, otrzymujemy koszt rzędu 516 600 złotych. Pamiętajmy jednak, że do tej kwoty musimy doliczyć jeszcze wszystkie prace wykończeniowe wewnątrz budynku.

Etap budowy Koszt dla domu 151,6 m² Przeliczenie na 100 m²
Stan deweloperski z garażem 783 219 zł 516 600 zł
Wykończenie wewnętrzne (od 1000 zł/m²) od 151 600 zł od 100 000 zł

Przykładowe stawki prac wykończeniowych za m² w 2024 r.

Jak już wiemy, koszty samego stanu deweloperskiego to dopiero część wszystkich wydatków na budowę domu. Aby móc się do niego wprowadzić, konieczne są jeszcze prace wykończeniowe wewnątrz budynku. Ile one wyniosą? Poniżej przedstawiamy aktualne stawki za niektóre z najważniejszych rodzajów robót na początku 2024 roku.

 • Wykonanie tynków cementowo-wapiennych: 45-60 zł/m²
 • Tynki gipsowe (bez gładzi gipsowej): 45-63 zł/m²
 • Pojedyncza powierzchnia gładzi gipsowej: 47-64 zł/m²
 • Wylewka samopoziomująca do 4 cm grubości: 45-57 zł/m²
 • Montaż paneli podłogowych drewnianych (bez klejenia): 43-54 zł/m²
 • Układanie deski podłogowej klejonej: od 103 zł/m²
 • Malowanie ścian i sufitów: od 23 zł/m²
 • Układanie glazury lub gresu: 115-208 zł/m²

Pamiętajmy, że powyższe stawki to jedynie wyceny samej robocizny. Do kosztów wykończenia wnętrza musimy doliczyć także materiały budowlane, takie jak płytki, farby, kleje czy masy tynkarskie.

Sposoby na obniżenie kosztów budowy domu

Koszty budowy domu w 2024 roku z pewnością nie należą do najniższych. Zwłaszcza jeśli decydujemy się na realizację pod klucz lub wysoki standard wykończenia. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby nieco je obniżyć i zaoszczędzić część budżetu.

Jedną z opcji jest wybór gotowego projektu budowlanego zamiast indywidualnego. Gotowe projekty dostępne są w katalogach firm za kwoty rzędu 5-6 tysięcy złotych, podczas gdy za indywidualne rozwiązanie zapłacimy zwykle znacznie więcej.

Możemy także samodzielnie poszukać materiałów budowlanych w sklepach internetowych lub bezpośrednio u producentów. Dzięki temu możemy znaleźć lepsze ceny i zoptymalizować koszty zakupów.

Najtrudniejsze, ale i najbardziej opłacalne jest samodzielne wykonanie wybranych etapów budowy lub prac wykończeniowych. Z pewnością nie każdy będzie chciał lub mógł zająć się murowaniem ścian. Ale malowanie, tynkowanie, układanie glazury czy paneli – to już zadania możliwe do realizacji przez bardziej wprawnych majsterkowiczów.

Sposób na obniżkę kosztów Potencjalna oszczędność
Gotowy projekt budowlany Kilkanaście tys. zł
Samodzielny zakup materiałów Kilka-kilkanaście tys. zł
Samodzielne prace wykończeniowe Dziesiątki tys. zł

Podsumowując, mimo wysokich kosztów, budowa domu jest wciąż możliwa do zrealizowania, jeśli odpowiednio zaplanujemy inwestycję, a w niektóre etapy zaangażujemy się osobiście. Wymaga to oczywiście sporej determinacji i nakładów czasu, ale pozwala zaoszczędzić znaczne środki i zrealizować marzenie o własnym domu.

Podsumowanie

Analizując koszty budowy domu w 2024 roku, należy zwrócić uwagę na koszty robocizny za m2 różnych prac budowlanych i wykończeniowych. Decydując się na budowę domu pod klucz, zlecamy wszystko profesjonalnej firmie, co jest wygodne, ale droższe. Alternatywą jest budowa domu bez wykończenia, gdzie samodzielnie koordynujemy ekipy i zakupy, co wymaga więcej zaangażowania, ale pozwala ograniczyć wydatki.

Warto również rozważyć opcję stanu deweloperskiego, gdzie budynek jest wzniesiony, ale pozostaje do wykończenia wewnątrz. Oszacowano, że ile kosztuje budowa domu 150 m2 z garażem w stanie deweloperskim to około 516 tys. zł, do czego należy doliczyć wykończenie wnętrz. Można obniżyć koszty, wybierając gotowy projekt, samodzielnie kupując materiały i wykonując część prac własnymi siłami.

Najczęstsze pytania

Koszty budowy domu zależą od wielu czynników, takich jak metraż, technologia budowy, standard wykończenia i lokalizacja. Według szacunków, wzniesienie domu o powierzchni 100 m² do stanu deweloperskiego może kosztować od 335 do 485 tys. zł. Dodatkowe 100-150 tys. zł należy przeznaczyć na prace wykończeniowe.

Budowa domu w stanie surowym zamkniętym, czyli do tzw. stanu deweloperskiego, obejmuje wzniesienie budynku z elewacją, dachem, instalacjami i stropami, ale bez wykończenia wnętrz. Według danych, koszt takiej inwestycji dla domu 150 m² z garażem wynosi około 516 tys. zł.

Samodzielne wykonanie niektórych etapów budowy lub prac wykończeniowych może przynieść znaczące oszczędności, zwłaszcza przy dużych metrażach. Malowanie, tynkowanie czy układanie glazury to prace, które wprawny majsterkowicz może zrealizować samodzielnie, oszczędzając dziesiątki tysięcy złotych.

Stawki za robociznę prac wykończeniowych w 2024 roku kształtują się następująco: tynki cementowo-wapienne 45-60 zł/m², tynki gipsowe 45-63 zł/m², gładź gipsowa 47-64 zł/m², wylewka samopoziomująca 45-57 zł/m², panele drewniane 43-54 zł/m², glazura i gres 115-208 zł/m².

Budowa domu pod klucz jest wygodniejszym, ale droższym rozwiązaniem, gdzie całość procesu zlecana jest profesjonalnej firmie. Budowa etapowa wymaga większego zaangażowania, ale daje większą kontrolę nad kosztami i harmonogramem prac. Wybór zależy od preferencji, budżetu i umiejętności inwestora.

5 Podobnych Artykułów

 1. Jak założyć własną firmę budowlaną? Przewodnik od A do Z
 2. Nowoczesne ogrodzenia frontowe - Trendy 2024! Rodzaje ogrodzeń, które zaskoczą
 3. Koszty budowy domu: cena za m² i różnica między wykończonym a nie wykończonym.
 4. Tuning samochodu - porady prawne, koszty, efekty
 5. Samochód używany - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Karolina Błaszczyk
Karolina Błaszczyk

Jestem osobą o szerokich zainteresowaniach. Lubię pisać na różne tematy na swoim blogu. Poruszam zagadnienia związane z budownictwem, sportem, fotowoltaiką czy motoryzacją. Staram się dzielić przydatnymi informacjami.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły