Jakie znamy rodzaje ubezpieczeń samochodu


Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC jest to najpopularniejsza forma ubezpieczenia na samochód. Nic w tym dziwnego z tego powodu, że ubezpieczenie OC to obowiązek. Przez co kierowcy przebierają w ofertach ubezpieczycieli. Polisę musisz wykupić do momentu zarejestrowania samochodu ponieważ auto, które wyjeżdża na drogę musi musi być w posiadaniu ubezpieczenia OC. Istnieje też ubezpieczenie komisowe samochodu. To tylko nazwa potoczna. Kierowcy używają tego określenia jeśli mówimy o OC krótkoterminowym, którym jest ubezpieczenie OC obejmujące ochroną okres do roku.

Do czego potrzebne jest nam ubezpieczenie OC?

OC jest nam potrzebna wtedy, gdy będziemy uczestniczyć w wypadku lub kolizji. Z naszego OC, w przypadku spowodowania wypadku odszkodowanie zostanie wypłacone kierowcy, który ucierpiał. Jeżeli nie posiadasz OC zostanie na Ciebie nałożona kara przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Według najnowszych dostępnych danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że opłata karna za brak ubezpieczenia OC uzależniona jest od wielu czynników. Na przykład od brutto wynagrodzenia za pracę, od rodzaju pojazdu, rodzaju ubezpieczenia,czy też samego okresu poruszania się bez OC.


Ubezpieczenie autocasco

AC przeciwnie do OC jest dobrowolną polisą. Niemniej jednak często sprzedaje się ją w pakiecie z ubezpieczeniem OC. NIe ma regulacji w przepisach w żaden sposób stawek AC. AC jest to ubezpieczenie, które daje gwarancję zwrotu kosztów związanych z uszkodzeniem auta lub nawet jego kradzieżą. W takiej sytuacji posiadacz samochodu może mieć spokojną głowę, bo nawet gdy w czasie parkowanie jego auto się uszkodzi, ubezpieczyciel pokryje koszty.