Ile kosztuje ocieplenie domu 200 m² - cena za m² elewacji i robocizna

Ile kosztuje ocieplenie domu 200 m² - cena za m² elewacji i robocizna
Autor Mariusz Woźniak
Mariusz Woźniak05.04.2024 | 5 min.

Ile kosztuje ocieplenie domu 200 m2 to pytanie, które zadaje sobie wielu inwestorów budujących budynek mieszkalny. W artykule przedstawiono szczegółową kalkulację kosztów ocieplenia konkretnego projektu domu o powierzchni 200 m2. Podano nie tylko całkowity koszt inwestycji, ale także ceny poszczególnych materiałów potrzebnych do wykonania ocieplenia, jak również stawki za robociznę. Dzięki temu można oszacować, ile w przybliżeniu wyniesie ocieplenie własnego domu.

Ile kosztuje ocieplenie domu 200 m2

Ocieplenie domu o powierzchni 200 m2 to poważny wydatek, który trzeba dobrze zaplanować. Koszt ocieplenia takiego budynku może się wahać w granicach od 20 do nawet 40 tys. zł w zależności od zastosowanych materiałów i wykonania.

W artykule przeanalizowaliśmy szczegółowo koszt ocieplenia domu o powierzchni 200 m2 na przykładzie konkretnego projektu. Podaliśmy nie tylko łączną kwotę inwestycji, ale także ceny poszczególnych składników, dzięki czemu można z grubsza oszacować, ile w przybliżeniu wyniesie ocieplenie własnego domu.

Projekt domu do analizy

Do oszacowania kosztów wybrano projekt M255b/1 Serdeczny – wariant V z katalogu Muratora. Jest to budynek z poddaszem użytkowym o łącznej powierzchni użytkowej blisko 200 m2.

Ściany zewnętrzne z betonu komórkowego mają być ocieplone na poziomie znacznie lepszym niż wymagania dla domów energooszczędnych. Przewidziano zastosowanie 18-20 cm styropianu o lambdzie 0,038 W/(m∙K).

Koszt materiałów do ocieplenia domu 200 m2

Koszt samego styropianu niezbędnego do ocieplenia analizowanego domu to wydatek rzędu 8,5-9,5 tys. zł w zależności od cen w sklepach i producenta. Styropianu trzeba naprawdę sporo – ponad 120 m3!

Kolejna pozycja to zakup siatki podtynkowej – tu wydamy 0,7-1 tys. zł. Z kolei na klej i zaprawę do przyklejenia płyt styropianu i siatki trzeba przeznaczyć ok. 2-4 tys. zł.

Łącznie daje to wydatek od 11 do 15 tys. zł na wszystkie potrzebne materiały. Do tego trzeba jednak doliczyć jeszcze koszt robocizny.

Tabela zestawienie kosztów materiałów

Materiał Koszt
Styropian 8400-9650 zł
Siatka podtynkowa 675-1000 zł
Klej i zaprawa 2000-4000 zł

Czytaj więcej: Bonie elewacyjne: dekoracja fasady i koszt. Jak wykonać?

Koszt robocizny przy ociepleniu domu 200 m2

Drugim głównym składnikiem kosztu ocieplenia jest robocizna. Obecnie ze względu na spowolnienie na rynku budowlanym można zaobserwować delikatny spadek jej cen.

Niemniej wciąż występuje spora rozpiętość stawek za 1 m2 ocieplenia elewacji w zależności od regionu Polski i konkretnej ekipy – od 50 do nawet 80 zł. Przy założonej powierzchni ścian 225 m2 daje to koszt robocizny od 11 do 18 tys. zł.

Ile kosztuje robocizna ocieplenia 1 m2?

Biorąc pod uwagę powierzchnię elewacji, koszt robocizny za 1 m2 ocieplenia wyniesie około 50-80 zł. Im większa powierzchnia ocieplanej elewacji, tym koszt jednostkowy za 1 m2 może być niższy.

Koszt ocieplenia 1 m2 elewacji domu 200 m2

Ile kosztuje ocieplenie domu 200 m² - cena za m² elewacji i robocizna

Po zsumowaniu kosztów materiałów i robocizny, całkowity koszt ocieplenia analizowanego domu o powierzchni 200 m2 wyniesie od 22 do 33 tys. zł.

Odnosząc tę kwotę do powierzchni elewacji (225 m2), jednostkowy koszt ocieplenia 1 m2 wyniesie ok. 99-145 zł. To całkiem sporo, ale trzeba pamiętać, że mowa o naprawdę solidnym poziomie ocieplenia.

Cena styropianu i zaprawy do ocieplenia domu

Jeśli chodzi o koszt poszczególnych materiałów do ocieplenia, to największą pozycją jest zakup styropianu. Całość to wydatek od 8,5 do 9,5 tys. zł, w zależności od producenta czy promocji w sklepie. Ceny oscylują w granicach 70-80 zł za paczkę płyt o grubości 20 cm.

Poza tym na materiały potrzeba jeszcze kilku tysięcy złotych na zakup siatki i worków kleju oraz zaprawy do przyklejenia i zatopienia siatki.

Czy koszt ocieplenia 1 m2 elewacji jest wysoki, czy raczej niski? W dużej mierze zależy to od zastosowanej grubości styropianu i jego jakości oraz cen robocizny w danym rejonie kraju.

Cena siatki i listew podtynkowych na elewację

Ocieplenie ścian zewnętrznych domu składa się z wielu elementów, które trzeba kupić. Oprócz styropianu i zaprawy, ważne pozycje to także:

Te elementy także znacząco zwiększają koszt ocieplenia, więc warto to wziąć pod uwagę przy kalkulacji całej inwestycji. Ich ceny również mocno zależą od producenta i parametrów technicznych.

Materiał Cena
Siatka podtynkowa, 1 rolka 50 m2 135-200 zł
Listwa podtynkowa z siatką, 1 mb 2-5 zł

Podsumowując, koszt ocieplenia domu 200 m2 to poważny wydatek, sięgający kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ale z drugiej strony, solidne ocieplenie elewacji to gwarancja niższych rachunków za ogrzewanie przez wiele lat użytkowania budynku.

Podsumowanie

Ocieplenie domu jednorodzinnego o powierzchni 200 m2 to spory wydatek. Według przeprowadzonej analizy całkowity koszt takiego przedsięwzięcia może wynieść od 22 do 33 tys. zł. Składa się na to zakup materiałów – głównie styropianu, ale także siatki, klejów i zapraw – oraz koszt robocizny ekipy wykonującej ocieplenie.

Kluczowe pozycje kosztowe to zakup około 120 m3 styropianu za minimum 8,5 tys. zł oraz wykonanie prac na powierzchni 225 m2 elewacji w cenie 50-80 zł za m2. Sumując wszystko, koszt ocieplenia 1 m2 takiego domu wyniesie około 99-145 zł. To sporo, ale warto pamiętać, że solidne ocieplenie zapewni oszczędności na ogrzewaniu przez lata.

Najczęściej zadawane pytania

Koszt ocieplenia domu 200 m2 może wynieść od 22 do 33 tys. zł w zależności od zastosowanych materiałów i stawek za robociznę. W tej kwocie mieści się zakup styropianu, siatki, klejów i wykonanie prac przez ekipę budowlaną.

Na koszt ocieplenia domu wpływają przede wszystkim: grubość warstwy styropianu, jego rodzaj i jakość, powierzchnia ocieplanej elewacji, koszt robocizny ekipy w danym regionie oraz ceny pozostałych materiałów, jak siatka czy kleje.

Do ocieplenia domu jednorodzinnego najlepiej sprawdza się styropian samogasnący o niskim współczynniku przewodzenia ciepła lambda - optymalnie około 0,038 W/(m∙K). Ważny parametr to też wytrzymałość na ściskanie.

Koszt robocizny przy ociepleniu domu 200 m2 o powierzchni elewacji 225 m2 wyniesie około 11-18 tys. zł w zależności od regionu Polski i cennika ekipy budowlanej. To daje ok 50-80 zł za 1 m2.

Wykonanie ocieplenia domu składa się z przygotowania podłoża, przyklejenia płyt styropianowych, ułożenia siatki zbrojącej i warstwy z zaprawy klejowej, przymocowania elementów elewacyjnych (np. listew), gruntowania i położenia tynku.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak założyć własną firmę budowlaną? Przewodnik od A do Z
  2. Kompleksowe rozwiązania do renowacji twoich bram, okien i drzwi
  3. Stan zero budynku - co obejmuje i jak wykonać odbiór stanu zerowego?
  4. Tuning samochodu - porady prawne, koszty, efekty
  5. Samochód używany - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Mariusz Woźniak
Mariusz Woźniak

Interesuję się wieloma dziedzinami. Prowadzę blog, na którym publikuję wpisy o budowie domu, sporcie, panelach słonecznych i samochodach. Staram się dostarczać ciekawe i rzetelne treści z tych obszarów tematycznych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły