Używany pojazd – co powinieneś wiedzieć o zasadach gwarancji?

Zakup używanego samochodu to zawsze pewne ryzyko. Sprzedawcy zazwyczaj zapewniają, że samochód jest w bardzo dobrym stanie, a poprzedni właściciel jeździł nim tylko od święta. Rzeczywistość potrafi być odmienna.

Coraz częstszą praktyką jest proponowanie przez sprzedawców gwarancji. Gwarancja na samochód używany może obejmować swym zasięgiem różne elementy pojazdu i stanowić niejako zapewnienie, że kondycja pojazdu są zgodne z opisem.

Jak działa gwarancja na samochód używany? Czy warto z niej korzystać? W jakich sytuacjach jest ona przydatna?

Dlaczego sprzedawcy aut używanych proponują nam gwarancje?

Wiele komisów handlujących używanymi samochodami jest świadomych, że często historia oferowanych przez nich aut jest trudna do odtworzenia. Wiedzą to również kupujący, którzy do zapewnień handlarzy często podchodzą z dystansem.

By wzmocnić w kliencie chęć zakupu i zaufanie, komisy sprzedają auta w pakiecie z gwarancją. Na rynku istnieje kilka podmiotów świadczących tego rodzaju usługi. Gwarancja na samochód używany może być różna – generuje ją zakres, warunki i cena.

W zależności od wykupionego pakietu możemy liczyć na różne warunki. Detale zawarte w umowie są też determinowane stanem pojazdu, jego stopniem wyeksploatowania i ewentualną podatnością na usterki.

Przeważnie gwarancja na samochód używany dotyka okres od 3 do 12 miesięcy od zakupu pojazdu. Bazuje się ona na bezpłatnej naprawie pojazdu w jednym z wskazanych serwisów mechanicznych.

Podpisując umowę gwarancyjną, w jej ramach powinna znajdować się dokładna lista awarii i elementów, które mogą być objęte gwarancją. Komponenty objęte bezpłatną naprawą stanowią niestety procent wszystkich elementów, które potencjalnie mogą wymagać reparacji.

Ponadto, gwarancja na samochód używany zawiera też limit pieniężny do którego pokrywane są koszty. W sytuacji wyższych kosztów naprawy niż wskazuje umowa klient różnicę pokrywa z własnej kieszeni.

Wypożycz samochód z gwarancją i nie przejmuj się niczym. Zajrzyj do oferty ava-rent.

Samochody używane – praktyczne spojrzenie na gwarancję

Rzeczywistość związana z gwarancjami na auta używane bywa różna. Można spotkać uczciwe firmy, od których gwarancja na samochód używany w stu procentach spełnia oczekiwania kupujących. Można też spotkać przedsiębiorstwa o słabych opiniach.

W związku z tym warto dokładnie przeanalizować umowę gwarancyjną i jej warunki. Zdarza się, że usterka musi być zgłoszona do instytucji gwarancyjnej w ciągu maksymalnie 48 godzin od jej wystąpienia. Nie zawsze jest to wykonalne, a niestety daje to firmom opcje do lawirowania od wykonania swoich obowiązków.

Skrupulatnie należy sprawdzać też zakres gwarancji bazując na stan kupowanego samochodu. Niestety rynek motoryzacyjny pozwala manipulowania różnymi czynnikami przez sprzedawców. Cierpią na tym przede wszystkim osoby nie znające tematu.

Szukając danych na ten temat, można spotkać się z doniesieniami, że firmy często zwlekają się z wywiązaniem się ze swoich części umów.

Zatem, jeśli gwarancja na samochód używany to u renomowanych dostawców. Rzetelne firmy nie splamią się kłamstwem czy przeciąganiem sprawy. Ponadto porozumienia z nimi zawierane są przeważnie transparentne i nie zawierają żadnych klauzul. Nawet jeśli czasem takowe są droższe to wciąż warto.