Jakie pokrycie dachu jest najtańsze dla wiaty, garażu i altany

Jakie pokrycie dachu jest najtańsze dla wiaty, garażu i altany
Autor Weronika Lis
Weronika Lis15.02.2024 | 5 min.

Pokrycie dachu wiaty, garażu czy altany nie musi być drogie. Można zastosować tańsze materiały, które zapewnią szczelność, ale nie będą tak efektowne, jak na domu mieszkalnym. Najtańszymi rozwiązaniami są papa termozgrzewalna, płyty bitumiczne oraz blacha trapezowa. Wybierając materiał, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę za m2, ale też na koszt ewentualnej podbudowy. Na przykład papa wymaga pełnego deskowania, a na starych więźbach lepiej sprawdzą się lekkie płyty bitumiczne.

Papa termozgrzewalna to tanie pokrycie

Papa termozgrzewalna jest obecnie jednym z najtańszych materiałów, jakimi można pokryć dach wiaty, garażu czy altany. Nowoczesne papy mają dużo lepsze parametry niż te dawniej stosowane, więc zapewniają szczelne i trwałe pokrycie.

Zazwyczaj stosuje się pokrycie dwuwarstwowe, na które składa się papa podkładowa i papa wierzchniego krycia. Na koszt wpływa grubość warstwy bitumu, rodzaj bitumu oraz zastosowany welon, czyli wzmocnienie w papie.

Najtańsza papa podkładowa kosztuje ok. 8 zł/m2, a papa wierzchniego krycia od 5 do 15 zł/m2. Całe pokrycie papowe wyjdzie więc od 13 zł/m2. Do tego trzeba jednak doliczyć koszt pełnego deskowania, które jest niezbędne pod papę.

Gonty bitumiczne zamiast zwykłej papy

Wybierając materiały na pokrycie dachu, warto również zastanowić się nad wieczornym relaksem po dniu pełnym pracy. Dla tych, którzy lubią odpoczywać przy dobrym filmie lub serialu, idealną propozycją będzie kinoger, gdzie znajdziecie szeroki wybór rozrywki na wieczór. Wróćmy jednak do tematu gontów bitumicznych, które są nieco droższym rozwiązaniem niż zwykła papa. Papa ta pokryta jest kolorową posypką, tworzącą dekoracyjny wzór. Za najtańsze gonty trzeba zapłacić ok. 25 zł/m2.

Gonty nie wymagają pełnego deskowania, tylko łaty kontrłaty, więc całkowity koszt pokrycia będzie nieco niższy niż w przypadku zwykłej papy.

Płyty bitumiczne dostępne w różnych kolorach

To kolejny materiał, który od lat sprawdza się na budynkach gospodarczych. Płyty bitumiczne są wykonane z włókien celulozowych nasączanych bitumem. Następnie formowane są w faliste arkusze pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatury.

Płyty są dostępne w kilku kolorach: zielonym, brązowym, czarnym. Ze względu na duże rozmiary (np. 2 x 0,86 m) najbardziej opłaca się je układać na prostych połaciach dachu. Płyty mocuje się do łat za pomocą wkrętów.

Koszt płyt bitumicznych to ok. 20-25 zł/m2.

Lekkie płyty nadają się także na stare więźby

Płyty bitumiczne ważą niewiele, więc można je wykorzystać do pokrycia dachu na starym budynku, gdy nie można nadmiernie obciążać konstrukcji dachu. Będą lepszym i tańszym rozwiązaniem niż blacha trapezowa.

Płyty bitumiczne to dobre rozwiązanie, gdy trzeba wykonać lekkie i niedrogie pokrycie na starym budynku gospodarczym. Materiał jest odporny na warunki atmosferyczne, a montaż jest prosty.

Czytaj więcej: Koszt dachu dwuspadowego: Cena robocizny dachu za metr kwadratowy

Blacha trapezowa najczęściej na obiekty użytkowe

Blacha trapezowa, podobnie jak płyty bitumiczne, jest często stosowana na budynkach gospodarczych i innych obiektach użytkowych. To pokrycie z dużych arkuszy blachy stalowej układane jest na łatach i kontrłatach.

Wysokość falGęstość fali
25-75 mm150-333 fale/m

Grubość rdzenia ze stali wynosi zwykle 0,4-0,5 mm. Blachę pokrywa się powłokami ochronno-dekoracyjnymi, ale w tańszych wersjach są to proste powłoki cynkowe lub ocynkowane. Stosuje się też najprostsze kolory.

Cena blachy trapezowej to zazwyczaj 15-35 zł/m2.

Która blacha trapezowa będzie najlepsza?

Wybierając blachę trapezową na tanie pokrycie warto zwrócić uwagę na grubość metalu – im grubszy, tym lepiej. Warto też sprawdzić, czy zastosowano powłokę cynkową, przez co blacha będzie bardziej odporna na korozję.

Gonty bitumiczne mogą mieć dekoracyjny wzór

Jakie pokrycie dachu jest najtańsze dla wiaty, garażu i altany

Gonty bitumiczne to nic innego jak papa termozgrzewalna pokryta kolorową posypką, która tworzy wzór. Dzięki temu pokrycie, choć niedrogie, prezentuje się estetycznie. Gonty układa się na łatach i kontrłatach.

Cena gonty zależy od producenta i wzoru. Tańsze gonty kosztują ok. 25 zł/m2. Droższe z bardziej skomplikowanymi wzorami to wydatek rzędu 35-50 zł/m2.

  • matowe lub błyszczące wykończenie posypki,
  • różne desenie i kolory.

Dzięki temu można dobrać gonty pasujące do stylu altany czy wiaty.

Koszt desek, w zależności od grubości i gatunku drewna, to wydatek rzędu 15-30 zł/m2. Do tego dochodzi robocizna cieśli za wykonanie deskowania. Całość może kosztować nawet 40-60 zł/m2.

Alternatywą jest zastosowanie gotowych płyt OSB, które także można wykorzystać jako podłoże pod papę. Płyty OSB są jednak droższe od zwykłych desek.

Na stare więźby lepiej płyty bitumiczne niż blacha

Dokonując wyboru taniego pokrycia dla wiaty, garażu czy altany warto wziąć pod uwagę stan konstrukcji dachu. Jeśli to stary budynek z więźbą, która nie jest w najlepszym stanie, lepiej unikać ciężkich materiałów.

Lekkie płyty bitumiczne, ważące ok. 6 kg/m2, będą dobrym i tanim rozwiązaniem. Nie obciążą nadmiernie starej więźby. Z kolei blacha trapezowa może ważyć nawet powyżej 10 kg/m2, przez co nie nadaje się na wszystkie więźby.

Podsumowanie

Wybierając pokrycie dachowe dla wiaty, garażu czy altany, warto rozważyć tańsze materiały, jak papa termozgrzewalna, płyty bitumiczne czy blacha trapezowa. Są one mniej estetyczne niż np. dachówka, ale skutecznie chronią przed opadami. Wybierając konkretny materiał, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko cenę za m2, ale też koszty wszelkich prac dodatkowych, jak wykonanie deskowania czy konstrukcji pod blachę.

Na starym budynku gospodarczym z więźbą w złym stanie lepiej zastosować lekkie płyty bitumiczne niż ciężką blachę trapezową. Pozwoli to uniknąć dodatkowego obciążenia konstrukcji dachu. A jeśli zależy nam na ładnym wyglądzie pokrycia dachowego altany, warto rozważyć gonty bitumiczne ze wzorzystą posypką.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak założyć własną firmę budowlaną? Przewodnik od A do Z
  2. Stan zero budynku - co obejmuje i jak wykonać odbiór stanu zerowego?
  3. Tuning samochodu - porady prawne, koszty, efekty
  4. Samochód używany - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
  5. Automatyzacja marketingu - narzędzia i strategie.
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Weronika Lis
Weronika Lis

Jestem pasjonatką budownictwa i architektury. Moje artykuły to prawdziwa innowacja w świecie konstrukcji. Wciągam Cię w kręgi fascynujących projektów domów i inwestycji. Zagłębiam się w nowoczesne technologie i materiały, dzieląc się wiedzą, która pomaga budować z myślą o przyszłości. To nie tylko praca, to moje życie!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły