Wszystko, co warto wiedzieć odnośnie agregatów prądotwórczych

Agregat prądotwórczy jest chętnie wybieranym urządzeniem ze względu na swoje liczne zalety. Stosowany jest w miejscach, gdzie nie ma energii elektrycznej lub, w przypadku awarii prądu. Niemniej na rynku można znaleźć wiele różnych modeli agregatów, co wiele osób wprowadza w zakłopotanie. Ponadto warto koniecznie zwrócić uwagę na parę podstawowych parametrów, ponieważ dzięki temu urządzenie będzie całkowicie funkcjonalne oraz przydatne. Jak działają agregaty prądotwórcze? Kiedy są najczęściej używane? Który model będzie najlepszy?

Jak korzysta się z agregatów prądotwórczych?

Podstawowym zadaniem urządzenia jest generowanie prądu elektrycznego. Sprzęt można podzielić na trzy elementy. Podstawę stanowi silnik spalinowy. Dzięki niemu możliwe jest dostarczenie niezbędnej mocy, co jest możliwe dzięki spalaniu paliwa. W każdym agregacie bardzo ważnym elementem będzie również prądnica. Umożliwia ona zamianę ruchu obrotowego silnika na prąd elektryczny. Aby prąd mógł być wykorzystywany dalej, konieczne jest dodatkowo przekształcenie go na przemienny typ energii, zajmuje się tym ostatnia część agregatu – falownik.

Kiedy przydaje się agregat prądotwórczy?

Agregaty prądotwórcze wykorzystywane są przede wszystkim tam, gdzie nie ma prądu. Sprawdzają się przykładowo na placach budowy czy podczas wszelkiego rodzaju robót. Niezwykle chętnie agregaty stosowane są również jako awaryjne źródło zasilania. Chętnie kupowane są do domków jednorodzinnych oraz letniskowych.

Rodzaje silników wykorzystywanych w agregatach prądotwórczych

Wśród agregatów można znaleźć rozmaite typy silnika, najczęściej wybierany jest:

Silniki diesla

Są bardzo proste i energooszczędne, agregaty są bardzo wydajne – jedyną trudnością może być uruchomienie agregatu w niskich temperaturach.

Silniki benzynowe dwusuwowe

Chociaż taki rodzaj silnika jest bardzo solidny i nieskomplikowany, jego wadą będzie nieco nierówna praca.

Czterosuwowe silniki benzynowe.

Są wyjątkowo chętnie wybierane ze względu na równą oraz wydajną pracę, a dzięki dużej mocy urządzenie uruchomi się też w temperaturach poniżej zera.

Agregaty prądotwórcze na propan-buta – podstawowe informacje

Coraz chętniej wybierane są urządzenia na gaz ziemny. W takim modelu paliwo pochodzi z przydomowej instalacji lub butli, w której znajduje się propan-butan. Stosowanie agregatu na gaz ziemny jest wydajne oraz atrakcyjne cenowo. Agregat jest także ekologiczny i zdecydowanie solidniejszy niż inne rodzaje. Modele zasilane na propan-butan są żywotne – dzięki temu, że paliwo nie zawiera związków wywołujących mechanizmu.

Polecany producent to Himoinsa – agregaty na gaz ziemny i inne. 

Jakie są rodzaje agregatów prądotwórczych?

Urządzenia dzielą się ze względu na konstrukcję. Najczęściej używane są agregaty stacjonarne. Pozwalają one wygenerować maksymalnie dużo energii, niemniej trzeba się liczyć z tym, że ich przewożenie będzie utrudnione. Z tych względów klienci, którzy szukają mobilnego urządzenia decydują się zwykle na wariant przenośny. Charakteryzuje się on praktycznymi uchwytami, a nawet kółkami. Rozwiązaniem pośrednim będzie walizkowy agregat. Nazwa odwołuje się do praktycznego kształtu urządzenia, które nie tylko jest lekkie, ale także ma praktyczny uchwyt.

Agregat prądotwórczy – dlaczego opłaca się go kupić?

Do najważniejszych zalet agregatu prądotwórczego zaliczane jest generowanie energii elektrycznej bez dużych strat w produkcji. Dzięki temu możliwe jest wydajne generowanie prądu elektrycznego nawet dla całego przedsiębiorstwa podczas długiej przerwy w dostawach prądu. Kolejną olbrzymią korzyścią będzie nieduży koszt utrzymania agregatu, gdyż jest on zasilany paliwem. Kupno również nie będzie dużym wydatkiem. Wysokiej jakości agregat prądotwórczy można kupić już za parę tysięcy. W sklepach można znaleźć wiele wariantów urządzeń, każdy może dopasować urządzenie idealne do indywidualnych potrzeb.

Gdzie można kupić agregaty prądotwórcze?

Współcześnie wiele firm sprzedaje agregaty prądotwórcze. Niemniej aby mieć gwarancję wydajności i wysokiej jakości sprzętu, podczas wybierania dobrej firmy dobrze jest zwrócić uwagę na kilka najważniejszych aspektów. Po pierwsze przedsiębiorstwo powinno długo działać na rynku, ponieważ świadczy to o doświadczeniu. Liderzy zapewniają sprzęty, które charakteryzują się efektywną pracą, a dodatkowo posłużą przez długie lata. Dobrze jest przejrzeć rekomendacje firmy, które dostępne są w Internecie, gdyż są one gwarancją rzetelności oraz wiarygodności sklepu.