Technologia CNC – na czym polega?

W różnorakich branżach stosuje się różne metody obrabiania stalowych oraz wykonanych z podobnego materiału przedmiotów. Wydaje się jednak, że od dziesiątek lat niesłabnącym powodzeniem cieszy się technologia CNC, czyli tak zwana obróbka skrawaniem oraz bliźniacze jej czynności. Tłumaczymy więcej na temat tego, na czym polega technologia CNC i z jakiego powodu może szczycić się tak znaczącą renomą.

Obróbka skrawaniem

Pokrótce kwestię tę ujmując, mówimy tutaj o metodzie obróbki polegającej na pozbywaniu się niedużych fragmentów materiału z poddanego obróbce elementu. Dzięki temu bardzo szybko może powstać zaplanowany przedmiot charakteryzujący się bardzo precyzyjnym kształtem. Obróbka skrawaniem umożliwia znaczącą powtarzalność zabiegów, więc wszystkie elementy będą do siebie stuprocentowo zbliżone – jest to kolejna godna uwagi zaleta tego rozwiązania.

Frezowanie CNC

Jedną z technik, które wchodzą w skład technologii CNC, jest warte atencji frezowanie. Jak sama nazwa mówi, proces ten zachodzi w urządzeniu zwanym frezarką. Ta metoda polega na ruchach zarówno poszczególnych części frezarki odpowiadających za usuwanie fragmentów tworzywa, jak i produktu, który jest obrabiany. W związku z tym frezowanie CNC jest metodą niezwykle precyzyjną i skuteczną.

Toczenie CNC

W tym przypadku również mówimy o jednej z metod obróbki skrawaniem. Tym razem urządzenie odpowiadające za tę czynność (konkretniej tokarka) praktycznie nie wykonuje jakichkolwiek ruchów – metoda ta opiera się na ruchach przedmiotu poddanego obróbce. Tutaj także precyzja jest priorytetem, lecz także powtarzalność wszelkich wytwarzanych za jej pośrednictwem produktów. Jak zatem przedstawiliśmy, wszelkie metody obróbki skrawaniem są bardzo skuteczne i to właśnie temu czynnikowi może zawdzięczać swoją znakomitą renomę na całym świecie w branżach różnego typu.

Obróbka skrawaniem – dostępność

W obecnych czasach coraz więcej firm decyduje się na wspomniane metody. Biorąc pod uwagę obszerną listę korzyści, nie ma w tym nic dziwnego. Zdecydowanie polecamy obróbkę CNC, ponieważ zapewnia efektywność, powtarzalność i znakomitą jakość.  

Informacje dzięki uprzejmości: Kinstal-CNC