Szczotki techniczne – rodzaje i do czego są wykorzystywane

Gdzie i jak użytkuje się szczotki techniczne?

Szczotki techniczne to duża grupa towarów, w której występują rozwiązania przeznaczone do robienia wielu zagadnień w wielorakich specjalizacjach oraz zastosowaniach. Szczotki przemysłowe używa się jako komponenty urządzeń i linii produkcyjnych, do sprzątania zanieczyszczeń, nanoszenia wszelkiego rodzaju substancji, jak również jako zabezpieczeń usprawniających pozycjonowanie oraz transportowanie używanych przy produkcji produktów.

Szczotki techniczne mogą być wykorzystywane do obróbki wykańczającej nawierzchnię oraz używa się je jako moduły spajające. Szczotki przemysłowe stały się przydatne w zamiatarkach i narzędziach sprzątających. Stosuje się je także w zamiatarkach dedykowanych do zachowania czystości obszernych powierzchni płaskich, na przykład hal przemysłowych, oraz wnętrz budynków biurowych czy komercyjnych, lecz także obszerniejszych terenów przylegających do obiektów. 

Szczotki przemysłowe wykorzystuje się nie tylko do usuwania resztek po konkretnych cyklach technologicznych, przykładowo usuwania wiórów, trocin czy kurzu, ale także do wykańczania materiału. Szczotki przemysłowe mogą sprzyjać w usuwaniu ostrych boków oraz zadziorów, usuwaniu powłok farb.

Rodzaje szczotek technicznych 

Szczotki techniczne to urządzenia ścierne, które różnią się m.in. kształtem, surowcem wykonania, ziarnistością i siłą ścierania.

 Wybór odpowiedniej szczotki zależy przede wszystkim od problemu i rodzaju przeprowadzanych prac. Do najważniejszych typów zaliczamy:

  • szczotki tarczowe – dedykowane są do współpracy ze szlifierkami kątowymi, a głównie ze szlifierkami stołowymi. Szczotka druciana tarczowa ma układ tarczy, stąd też jej nazwa. Umożliwia dojście do miejsc trudnodostępnych, gdzie przykładowo szczotki doczołowe mają problem. Szczotki tarczowe druciane skonstruowane są z druta stalowego karbowanego, sporadycznie splatanego. W zależności do wykorzystanej stali i grubości druta przeznaczone są do wielorakich materiałów.
  • szczotki walcowe – to specyficzny typ szczotek przemysłowych instalowany w urządzeniach do obróbki dużych powierzchni. Jedne z częściej wykorzystywanych  na przykład w urządzeniach sprzątających na przykład dywany czy glazurę, at akże w tzw. szorowarkach do szorowania kamiennych powierzchni o dużych, trudnych zabrudzeniach.
  • szczotki pędzelkowe – przeznaczone są do czyszczenia trudno dostępnych zakamarków a także nawierzchni wewnętrznych.
  • szczotki talerzowe – odznaczają się tym, że nawierzchnia ich obudowy jest płaska, a włosie osadzone prostopadle do niej. Najczęściej szczotki techniczne tego rodzaju są używane do mycia i czyszczenia, a także obróbki powierzchni czy też nanoszenia na nie powłok z rozmaitych preparatów.
  • szczotki listwowe – cechują się specyficzną strukturą, ponieważ włosie jest w nich ułożone w szeregu. Szczotki listwowe bardzo często wykorzystuje się jako uszczelnienia, na przykład wzdłuż boków drzwi. Są również stosowane jako komponenty linii transportowych zarazem do właściwego pozycjonowania, a także uszczelniania w czasie wykonywania kolejnych etapów obróbki, a także czyszczenia samego urządzenia a także przemieszczanych elementów.
  • szczotki taśmowe – to rozwiązanie, które najczęściej używane do transportu wielorakich wyrobów transportowanych na liniach produkcyjnych. Włosie umieszczane jest w modułach montowanych do przenośników taśmowych – przede wszystkim pasowych ewentualnie płytkowych. Szczotki mogą w takich wypadkach utrzymywać transportowany przedmiot w wyznaczonym ułożeniu albo ochraniać go przed kontaktem z innymi.
  • szczotki panelowe – posiadają włosie osadzane na płaskich korpusach o jakimkolwiek kształcie, zazwyczaj prostokątnych. Wykorzystuje się je zazwyczaj jako podkładek, na których przechowywane są wyjątkowo czułe na uszkodzenie materiały albo elementy, które były wcześniej poddane szlifowaniu czy też polerowaniu. Szczotki panelowe wykorzystuje się w systemach transportowych.