Systemy fotowoltaiczne - ile kosztuje montaż w 2023 roku?

Systemy fotowoltaiczne - ile kosztuje montaż w 2023 roku?
Autor Weronika Lis
Weronika Lis21.09.2023 | 8 min.

Montaż instalacji fotowoltaicznej to obecnie jedna z najpopularniejszych inwestycji w polskich domach. Nic dziwnego - dzięki panelom słonecznym możemy znacząco obniżyć rachunki za prąd i uniezależnić się od wciąż rosnących cen energii elektrycznej. Jednak zanim zdecydujemy się na montaż systemu PV, warto dokładnie przeanalizować, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna w 2023 roku i od czego zależy jej cena.

Czynniki wpływające na koszt instalacji systemu fotowoltaicznego

Moc i wielkość systemu

Podstawowym czynnikiem determinującym koszt instalacji fotowoltaicznej jest jej moc, czyli maksymalna ilość energii elektrycznej, jaką jest w stanie wyprodukować. Im większa moc instalacji, tym oczywiście wyższy koszt jej montażu. Standardowo w domach jednorodzinnych montuje się systemy o mocy od 4 do 10 kWp. Koszt 1 kWp mocy zainstalowanej waha się aktualnie w granicach 5000-6000 zł.

Oprócz mocy, na cenę wpływa również fizyczny rozmiar systemu, czyli liczba paneli fotowoltaicznych. Większa liczba modułów oznacza nie tylko wyższy koszt zakupu, ale też bardziej skomplikowany montaż na dachu czy gruncie.

Rodzaj paneli i akcesoriów

Na rynku dostępne są różne typy paneli fotowoltaicznych, które różnią się budową, sprawnością i oczywiście ceną. Najtańsze są panele polikrystaliczne, natomiast najdroższe to modele monokrystaliczne z ogniwami half-cut. Różnica w cenie między najtańszymi a najdroższymi panelami sięga nawet kilkudziesięciu procent.

Poza panelami, istotnym kosztem są też falowniki, okablowanie oraz konstrukcje montażowe. Decydując się na produkty renomowanych firm, trzeba liczyć się z wyższą ceną instalacji.

Miejsce montażu i warunki instalacji

Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy również od tego, gdzie będą montowane panele - na dachu, na gruncie czy na specjalnych konstrukcjach. Montaż na gruncie jest zwykle najtańszy, natomiast na dachu może wiązać się z dodatkowymi kosztami np. wzmocnienia więźby dachowej.

Na cenę instalacji ma też wpływ jej usytuowanie, nachylenie i ukierunkowanie względem stron świata. Utrudniony montaż podnosi koszty robocizny i materiałów.

Oszacowanie zapotrzebowania na energię elektryczną

Zużycie prądu w gospodarstwie domowym

Kluczową kwestią przed montażem instalacji fotowoltaicznej jest oszacowanie rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną w gospodarstwie domowym. Pozwoli to dobrać optymalną moc systemu PV, który zapewni maksymalne pokrycie zużycia prądu ze słońca.

Warto przeanalizować rachunki za prąd z ostatnich 12 miesięcy, by ustalić średnie miesięczne oraz roczne zużycie energii elektrycznej w kWh. Trzeba przy tym uwzględnić wszystkie urządzenia elektryczne oraz planowany wzrost zapotrzebowania na prąd w najbliższych latach.

Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej

Mając oszacowane roczne zużycie prądu, można przystąpić do doboru mocy instalacji PV. Najlepiej, aby moc systemu pokrywała ok. 70-80% zapotrzebowania domu na energię. Pozwoli to zmaksymalizować autokonsumpcję, czyli zużycie wyprodukowanego samodzielnie prądu.

W Polsce optymalne jest projektowanie systemów o mocy 4-8 kWp dla domu jednorodzinnego. Przewymiarowana instalacja o zbyt dużej mocy będzie mniej opłacalna ze względu na ograniczone możliwości magazynowania nadwyżek energii.

Moduły monokrystaliczne czy polikrystaliczne

Wybierając rodzaj paneli PV, warto zdecydować się na sprawdzone moduły monokrystaliczne, które cechuje wyższa wydajność, zwłaszcza w warunkach słabszego nasłonecznienia. Panele monokrystaliczne pozwolą też zmieścić moc systemu na mniejszej powierzchni dachu.

Tańsze panele polikrystaliczne mają nieco niższą sprawność, więc dla tej samej mocy potrzeba ich więcej. Najlepszym rozwiązaniem może być kombinacja obu technologii w ramach jednej instalacji.

Koszt poszczególnych elementów systemu fotowoltaicznego

Cena paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne stanowią największą pozycję kosztową, bo aż 40-60% całej inwestycji. Ceny modułów monokrystalicznych o mocy 400 W wahają się obecnie w przedziale 1300-1800 zł za sztukę. Oznacza to koszt ok. 3-4,5 zł za wat mocy panela.

Nieco tańsze są panele polikrystaliczne - za moduł 300 W trzeba zapłacić ok. 1000-1400 zł, czyli 3,3-4,6 zł/wat. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy ceny paneli spadły o 10-15% dzięki poprawie sytuacji w łańcuchach dostaw.

Koszt falownika i okablowania

Kolejną istotną pozycją kosztową jest falownik, którego cena waha się zazwyczaj od 6000 do 12000 zł w zależności od mocy i producenta. Do tego dochodzi jeszcze okablowanie za 1-2 tys. zł oraz rozłącznik izolacyjny i zabezpieczenia za 500-1000 zł.

Warto zainwestować w markowy falownik od sprawdzonego producenta, gdyż od jego jakości i niezawodności zależy trwałość całego systemu PV. Nie opłaca się tu oszczędzać.

Cena montażu i robocizny

Koszt usługi montażowej instalacji fotowoltaicznej waha się zazwyczaj od 1,5 do 2,5 zł za wat zainstalowanej mocy, czyli dla standardowej instalacji 6 kWp wynosi ok. 9-15 tys. zł. Do tego należy doliczyć projekt instalacji za 500-1000 zł.

Cena robocizny zależy m.in. od tego, czy panele montowane są na dachu, czy na gruncie. Montaż na gruncie jest tańszy i łatwiejszy. Na koszt może wpłynąć również odległość od miejsca zamieszkania wykonawcy.

Możliwości obniżenia kosztów instalacji fotowoltaicznej

Systemy fotowoltaiczne - ile kosztuje montaż w 2023 roku?

Dotacje i dofinansowania z programu "Mój Prąd"

Jednym ze sposobów na obniżenie ceny instalacji fotowoltaicznej jest skorzystanie z dofinansowania z programu "Mój Prąd". W jego ramach można uzyskać zwrot do 50% kosztów (maksymalnie do 6 tys. zł) na systemy PV o mocy 2-10 kWp.

W 2023 r. nabór wniosków w programie będzie kontynuowany, więc warto to dofinansowanie wziąć pod uwagę przy kalkulacji opłacalności inwestycji w fotowoltaikę i obniżeniu jej kosztu.

Odliczenie VAT od instalacji fotowoltaicznej

Montując instalację PV na potrzeby gospodarstwa domowego, można odliczyć podatek VAT, co obniży całkowity koszt inwestycji o 8%. W praktyce oznacza to zwrot na konto ok. 5% wartości brutto instalacji fotowoltaicznej.

Aby odliczyć VAT, konieczne jest zgłoszenie instalacji do urzędu skarbowego w ciągu 7 dni od montażu. Wymagane jest też posiadanie faktury VAT.

Montaż we własnym zakresie

Osoby posiadające umiejętności techniczne mogą zdecydować się na samodzielny montaż instalacji fotowoltaicznej, rezygnując z usług instalatora. Pozwoli to zaoszczędzić na robociźnie nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Trzeba jednak pamiętać, że samodzielny montaż wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Również po jego wykonaniu niezbędny jest odbiór końcowy instalacji przez uprawnionego elektryka.

Okres zwrotu z inwestycji w system fotowoltaiczny

Przychody ze sprzedaży nadwyżek energii

Instalacja fotowoltaiczna zaczyna się zarabiać od pierwszego dnia pracy, kiedy produkuje prąd zużywany na potrzeby własne lub oddawany do sieci. Za nadwyżki energii oddane do sieci otrzymuje się wynagrodzenie w ramach systemu opustów.

Aktualnie stawka za 1 kWh wynosi 0,8 zł brutto. Dla typowej instalacji 6 kWp roczny przychód ze sprzedaży nadwyżek to ok. 1600-2000 zł (przy założeniu ok. 2000 kWh nadprodukcji).

Oszczędności na rachunkach za prąd

Drugim źródłem przychodów z instalacji PV są oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Standardowa 6-kiloWatowa instalacja pozwala zaoszczędzić rocznie na prądzie ok. 2800-3200 zł (przy cenie 0,7 zł/kWh).

Im więcej zużywa się wyprodukowanej przez siebie energii, tym większe oszczędności. Stąd korzyści z fotowoltaiki rosną wraz z rosnącymi cenami prądu.

Czas amortyzacji instalacji fotowoltaicznej

Biorąc pod uwagę koszt instalacji na poziomie 22-30 tys. zł oraz łączne roczne zyski rzędu 4-5 tys. zł, okres zwrotu z inwestycji wynosi obecnie 4-6 lat. Jest to zatem inwestycja, która zwraca się w racjonalnym czasie.

Trzeba też pamiętać, że panele fotowoltaiczne będą produkować prąd przez kolejne 20-25 lat. A przy rosnących cenach energii elektrycznej, zyski z systemu PV też będą coraz większe.

Podsumowanie - opłacalność inwestycji w fotowoltaikę

Korzyści finansowe z instalacji PV

Podsumowując, koszt montażu typowej 6-kiloWatowej instalacji fotowoltaicznej w 2023 r. wynosi obecnie 22-30 tys. zł. Przy odpowiednio dobranej wielkości systemu pozwala to uzyskać roczne oszczędności rzę

Podsumowanie

Instalacja fotowoltaiczna to opłacalna i ekologiczna inwestycja, która pozwala uniezależnić się od wysokich rachunków za prąd. Koszt montażu systemu PV w domu jednorodzinnym wynosi obecnie 22-30 tys. zł, a okres zwrotu nakładów to zaledwie 4-6 lat. Dzięki dofinansowaniom i uldze podatkowej na VAT, nakłady inwestycyjne można jeszcze obniżyć. Mając na uwadze szybko rosnące ceny prądu, inwestycja w fotowoltaikę to obecnie jedna z najbardziej opłacalnych decyzji, jaką może podjąć właściciel domu.

Najczęstsze pytania

Średni koszt montażu instalacji fotowoltaicznej o mocy 4-8 kWp w domu jednorodzinnym wynosi obecnie 22-30 tys. zł. Większość kosztów stanowią same panele PV (40-60%) oraz falownik i robocizna montażowa.

Przy obecnych kosztach instalacji i cenach energii elektrycznej, okres zwrotu wynosi 4-6 lat. Po tym czasie inwestycja zaczyna przynosić zysk w postaci oszczędności na rachunkach.

Tak, koszt można obniżyć korzystając z programu "Mój Prąd" (dofinansowanie do 6 tys. zł) oraz odliczając VAT, co daje zwrot ok. 5% wartości inwestycji. Osoby majsterkowicz mogą też zamontować system PV we własnym zakresie.

W standardowym domu jednorodzinnym optymalna moc instalacji to 4-8 kWp. Taka moc wymaga zainstalowania ok. 12-20 paneli fotowoltaicznych o mocy 250-400 W każdy.

Moc instalacji PV należy dobrać tak, aby pokrywała ok. 70-80% rocznego zużycia prądu w budynku. Dla domu jednorodzinnego jest to zwykle moc w przedziale 4-8 kWp.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak założyć własną firmę budowlaną? Przewodnik od A do Z
  2. Nowoczesne ogrodzenia frontowe - Trendy 2024! Rodzaje ogrodzeń, które zaskoczą
  3. Jak doświetlić poddasze - lukarny, okna połaciowe i świetliki dachowe
  4. Tuning samochodu - porady prawne, koszty, efekty
  5. Samochód używany - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Weronika Lis
Weronika Lis

Jestem pasjonatką budownictwa i architektury. Moje artykuły to prawdziwa innowacja w świecie konstrukcji. Wciągam Cię w kręgi fascynujących projektów domów i inwestycji. Zagłębiam się w nowoczesne technologie i materiały, dzieląc się wiedzą, która pomaga budować z myślą o przyszłości. To nie tylko praca, to moje życie!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły