Spływ kajakowy Krutynią – wspaniała przygoda

W ostatnich latach spływy kajakowe stały się bardzo popularne. Wybierają się na nie grupy przyjaciół, wieloosobowe rodziny, jak i starsze osoby. Można spotkać spływy kajakowe jednodniowe oraz takie, trwające 2-3, a nawet 7 dni. Z powodu zróżnicowania rzek w naszym kraju każdy może znaleźć miejsce na miarę swoich potrzeb. W tym tekście zajmiemy się przedstawieniem jak wygląda spływ kajakowy rzeką Krutynią, która jest idealnym szlakiem zarówno dla początkujących, jak i średniozaawansowanych. Co należy wiedzieć o rzece Krutyni, dlaczego jest ona tak często wybierana oraz jaki jest spływ jej wodami?

Rzeka Krutynia – co warto o niej wiedzieć?

Krutynia jest rzeką na Pojezierzu Mazurskim, przepływa przez Puszczę Piską a kolejno Mazurski Park Krajobrazowy. W Mazurskim Parku Krajobrazowym przepływa przez rezerwaty „Krutynia” oraz “Krutynia Dolna”. Sama rzeka ma długość 99 km i jest niesamowicie popularnym miejscem na spływy kajakowe. Na Krutyni nie ma widocznych niemal w ogóle starorzeczy. Niemal od samego początku istnienia płynie w tym samym korycie. Co też ciekawe, Krutynia zamiast erodować bocznie, eroduje wgłębnie, a co za tym idzie jest jedną z najgłębszych rzek w Polsce, dlatego, że miejscami osiąga głębokość nawet 7 metrów. Mimo to znajdziemy też miejsca, gdzie jest dosłownie kilkanaście cm głębokości.

Jak długi jest spływ kajakowy Krutynią?

Rzeka Krutynia uchodzi za jeden z najciekawszych szlaków na spływ kajakowy w Europie. Spływ Krutynią jest niezmiernie interesujący oraz wszechstronny. Płynąc Krutynią przebijamy się przez Puszczę Piską, a od jeziora Mokrego również przez Mazurski Park Krajobrazowy. Długość szlaku, który można przepłynąć wynosi 102 km, w tym 60 km to woda bez nurtu. Płynąc Krutynią dostrzec można interesującą florę oraz faunę. Dosyć często można zobaczyć na trasie spływu kajakowego rzeką Krutynią orła bielika oraz orła przedniego. Bardzo często widziane w wodzie są gąbki oraz krasnorosty, które swoim wyglądem na kamieniach przypominają „krwawe plamy”. Wzdłuż rzeki zobaczyć można dęby oraz wysokie sosny. Szlak wiedzie przez wiele niedużych jezior, które połączone są krótkimi strugami, objętych wspólnym mianem rzeki Krutyni. Szlak kajakowy rozpoczynany jest w wielu miejscowościach, ale jego start znajduje się w Sorkwitach na jeziorze Lampackim. Przeważnie kajakarze kończą spływ w Rucianych-Nidach, ale popłynąć nim można kilka kilometrów dalej – aż do jeziora Bełdany.

Dla kogo jest spływ kajakowy rzeką Krutynią?

Spływ kajakowy rzeką Krutynią jest dosyć łatwy. Mogą nim spokojnie płynąć kajakarze o najbardziej podstawowych umiejętnościach. Nurt nie jest rwący, a kilkadziesiąt km rzeki to woda stojąca. Spływ Krutynią można spokojnie polecić dla dzieci i młodzieży. Fantastyczna natura, którą spotkamy w trakcie spływu rzeką Krutynią, mobilizuje do spływu ogromne rzesze ludzi. Dzięki sporej ilości miejsc do wypożyczenia kajaków w pobliżu rzeki, to jest on dostępny dla większych wycieczek, ale również dla małych grup znajomych. Spływ kajakowy Krutynią może trwać jeden dzień, tak aby przepłynąć jedynie fragment, ale można też przepłynąć go podczas 2-3 dniowej wycieczki na Mazury, albo nawet tygodniowego spływu kajakowego. Co około kilkanaście kilometrów umieszczone są stanice wodne, gdzie można:

  • pozostawić kajak,
  • wynająć domek kempingowy, pokój hotelowy, lub miejsce na polu namiotowym,
  • kupić jedzenie, lub zrobić ognisko,
  • skorzystać z łazienki.

Spływ kajakowy rzeką Krutynią będzie więc wspaniałą przygodą dla każdego i nie musi być jednodniowy.