Różnice między zakupami w hurtowni budowlanej a w markecie – jakie są?

Bardzo często w małych miejscowościach jak przykładowo w Słupsku tworzy się kilka dużych marketów budowlanych, które zachęcają niskimi cenami i dużym asortymentem. Mają one swoich entuzjastów ale i przeciwników, warto więc dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Czym różnią się te duże sklepy od hurtowni budowlanych i w jakich sytuacjach powinniśmy udać się na zakupy bezwzględnie tam, a w jakich momentach lepiej postawić na hurtownię budowlaną?

Wszystko o zakupach w hurtowni budowlanej

Hurtownia budowlana jest większa niż zwykły sklep budowlany, ale bardzo często będzie niewielka w porównaniu do sieciówki. Wybór produktów tam jest mniejszy niż w sieciówkach, ale przeważnie będzie on miał lepsze ceny. Na dodatek możemy znaleźć tam produkty, których nie będzie na stanie w osiedlowych sklepach, ani w dużych marketach, jak na przykład stal zbrojeniowa. W hurtowni zazwyczaj znajdziesz specjalistów, którzy profesjonalnie udzielą Ci porad jakie produkty i marki powinny być dla Ciebie najbardziej odpowiednie. Jest to prawdopodobnie największy plus gdyż właściciele takich sklepów nie chcą i nie mogą sobie pozwolić na utratę zaufania wśród klientów. Kolejną zaletą jest możliwość negocjacji ceny. Raczej nie widzimy sytuacji kiedy jedziemy do sieciówki i zadajemy pytanie pracownikowi sklepu czy jeśli nabędziemy hurtową ilość kafelek to czy możemy liczyć na rabat. W hurtowni budowlanej taka sytuacja jak najbardziej możemy zrobić. W hurtowni budowlanej przeważnie zrobisz zakupy hurtowe, ale także detaliczne. 

Jak wygląda proces zakupów w dużym markecie budowlanym?

W markecie budowlanym zazwyczaj znajdziemy każdy możliwy artykuł, jest tam wielki wybór przeróżnych artykułów od niemal każdego producenta. Są tam zarówno materiały, które wykorzystujemy przy budowie domu, jak na przykład bloczki betonowe czy zaprawy murarskie, przez rzeczy konieczne do wykończenia mieszkania jak farby albo płytki, aż po wszelkiego rodzaju narzędzia oraz dekoracje. Z tego powodu nie trzeba chodzić po kilku sklepach, wystarczające jest pójście do jednego marketu budowlanego i znajdziemy tam niezaprzeczalnie zdecydowany procent, jak nie wszystkie artykuły niezbędne do budowy. Kolejną zaletą jest to, że w marketach budowlanych dosyć często zobaczymy ceny promocyjne i wyprzedaże. 

Niestety takie miejsca też mają wady – w markecie budowlanym zazwyczaj pracownicy nie są wyspecjalizowani. Z pewnością pokierują nas do odpowiedniej alejki, ale przeważnie nie będą mogli doradzić co do produktu, którego potrzebujemy.

Kiedy zakupy zrobić w markecie, a kiedy w hurtowni budowlanej?

Jeżeli zależy nam na rewelacyjnej obsłudze klienta i specu, który spokojnie doradzi nam co do produktów – bezspornie musimy postawić na hurtownię budowlaną. Zazwyczaj nie pracują tam nie wyspecjalizowani pracownicy, ale fachowcy, którzy znają się na artykułach i narzędziach budowlanych. Istotne jest tutaj wybranie zaufanej hurtowni budowlanej, w której nikt nas nie spławi. Na pewno odnajdziecie taką niedaleko Słupska. Polecana tam jest hurtownia materiałów budowlanych Cygert

Jeżeli dla odmiany posiadamy gotową listę zakupów i wiemy dokładnie czego i jakiej marki musimy kupić – z dużą dozą prawdopodobieństwa korzystniejszym wyborem będzie duży sklep budowlany, gdyż w większości kwestii znajdziemy tam prawie każdy produkt, który jest nam do budowy potrzebny. W ten sposób zajmie nam to sporo czasu mniej. Jeśli mamy chęć i czas to nie ma przeciwwskazań żeby zaopatrzyć się tak samo w hurtowni jak i sklepie budowlanym. Wtedy mamy możliwość przeanalizowania, które artykuły tańsze są w sieciówce, a które w hurtowni budowlanej.