Rodzaje drutu – jakie jest ich zastosowanie?

Druty spotykamy na każdym kroku. Z nich zrobione są siatki, wieszaki czy też przewody elektryczne w mieszkaniach. Druty bywają stalowe, aluminiowe albo miedziane, często robione są także takie z elementami srebra albo złota. Przyjrzyjmy się dziś tym stalowym.

Tekst stworzony na podstawie informacji ze strony Orstal – producent drutu.

Wszystko na temat drutu stalowego

Jeśli mielibyśmy wymienić najpopularniejsze artykuły budowlane to na pewno jednym z nich byłby drut stalowy. Kupimy go w każdym sklepie budowlanym a także wnętrzarskim gdyż ma zastosowanie w różnych branżach. Druty stalowe mają najróżniejsze parametry. Możemy nabyć drut miękki, półtwardy i twardy i będą miały inną podatność na rozciąganie. Drut miękki charakteryzuje się niską wytrzymałością na rozciąganie, natomiast druty twarde mają właściwości pozwalające określić je jako „normalne”.

Dodatkowo spotkać możemy druty stalowe różniące się typem pokrycia. Tworzone są druty ciągnione na sucho. Mowa tutaj o szarych drutach, które nazywane są także gołymi. Popularne są również druty ciągnione na mokro, one także są gołe, jednak mają połysk. Następnymi kategoriami są modele żarzone ciemne oraz jasne, ale również wykonane z myślą o użyciu pod powłoki galwaniczne. Jeszcze innym ważnym wskaźnikiem jest przekrój drutu. Najczęściej jest on okrągły albo owalny. Znajdziemy także druty o przekroju skręconym i kwadratowym.

Druty stalowe są jednym z najczęściej wykorzystywanych fragmentów w branży budowlanej. Z ich użyciem tworzy się zbrojenia betonu, wytwarza gwoździe, bloki podporowe czy też robi zawiesia. Co więcej drut stalowy jest używany w branży meblarskiej podczas tworzenia regałów, półek albo koszy ekspozycyjnych, ale też przy tworzeniu dekoracji. Dodatkowo z drutu stalowego produkowane są siatki ogrodzeniowe, sprężyny i mały sprzęt AGD.

Kiedy tworzony jest drut ciągniony i do czego służy?

Ciągnienie jest metodą przetwarzania, która jest stosowana najczęściej w sytuacjach, w których konieczna jest wysoka precyzja. Oprócz tego jest to doskonała technika za każdym razem kiedy chcemy zachować atuty mechaniczne tworzywa pierwotnego. Podczas rozciągania pręta tracimy jego elastyczność, ale za to otrzymujemy wytrzymałość, która jest niesamowicie potrzebna w wielu branżach. Poza tym technika ciągnienia jest idealna w sytuacji, w której nie chcemy osłabiać wewnętrznej struktury materiału, dlatego że wygląda ona w ten sposób, że zwiększa się długość kosztem średnicy drutu. W praktyce jednak jest to dosyć skomplikowany proces. Wykorzystywany jest więc szczególnie w sytuacji, kiedy potrzebujemy gładką oraz precyzyjnie wykończoną powłokę, ale nie planujemy stosować ekstra opracowania wykończeniowego. W niektórych sytuacjach druty ciągnione na zimno są wyjątkowe przede wszystkim z powodu niskich kosztów ich produkowania. Proces ciągnienia jest również niesamowicie pomocny kiedy musimy wykonać drut mający niewielką średnicę, czyli mniejszą niż 5 mm. Mechanizm ciągnienia jest bezsprzecznie często stosowany przy rurach o małych oraz średnich średnicach.

Charakterystyka drutu prostego

Druty proste zazwyczaj są użytkowane w budownictwie. Prostowane są na urządzeniach zwanych prościarkami i to co najważniejsze, nie są zawijane w rolki. Przeważnie prostowane są druty stalowe o średnicach od 2,5 do 10 mm, bez względu na to czy są to druty stalowe gołe czy ocynkowane. Druty proste są w większości cięte do wyznaczonej przez klienta długości.

Okazuje się, że druty stalowe pomimo, że są bardzo często używane, różnią się od siebie niemal wszystkim. Mogą być ciągnione lub prostowane, gołe i ocynkowane. Odpowiednio dopasowane druty stalowe mogą nam służyć długie lata. Powinno się jedynie pamiętać o kilku podstawowych rzeczach jak na przykład zamówienie drutów prostych ocynkowanych albo w inny sposób zabezpieczonych, jeśli planujemy używać je na zewnątrz – tak aby nie rdzewiały.