Przegląd techniczny samochodu - obowiązkowy czy nie?

Przegląd techniczny samochodu - obowiązkowy czy nie?
Autor Weronika Lis
Weronika Lis18.09.2023 | 7 min.

Posiadanie sprawnego i bezpiecznego samochodu jest priorytetem każdego kierowcy. regularne wykonywanie przeglądów technicznych to najlepszy sposób, aby mieć pewność, że nasz pojazd jest w pełni sprawny. Warto jednak wiedzieć, czy przegląd techniczny w Polsce jest obowiązkowy, jakie są konsekwencje jego niewykonania oraz jak się do niego przygotować i ile kosztuje. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i sprawnie przejść niezbędne badania techniczne.

Czy przegląd techniczny jest obowiązkowy?

Zgodnie z przepisami Ustawy Prawo o ruchu drogowym, każdy pojazd zarejestrowany i poruszający się po drogach publicznych w Polsce, musi posiadać ważne badanie techniczne. Oznacza to, że przegląd techniczny w naszym kraju jest obowiązkowy. Dotyczy to zarówno samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów jak i motocykli czy motorowerów. Obowiązkowe badanie techniczne gwarantuje, że pojazdy uczestniczące w ruchu są sprawne i spełniają wymagane standardy bezpieczeństwa.

Przegląd techniczny pojazdu musi być wykonany w określonych odstępach czasu. Dla samochodów osobowych i motocykli jest to co 2 lata. Dla autobusów, ciężarówek, przyczep i naczep okres ten jest krótszy i wynosi 1 rok. Należy pamiętać o terminowym wykonaniu badań, ponieważ jazda autem bez ważnych badań technicznych jest wykroczeniem.

Jakie są konsekwencje niedopełnienia obowiązku przeglądu?

Konsekwencją niewykonania obowiązkowego przeglądu technicznego w terminie jest utrata ważności badań technicznych. W takiej sytuacji pojazd nie powinien być dopuszczony do ruchu, a jazda autem bez ważnych badań technicznych stanowi wykroczenie zagrożone mandatem. Dodatkowo, w razie kontroli drogowej, policja ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu i skierować go na dodatkowe badania techniczne.

Jazda samochodem bez ważnych badań technicznych jest wykroczeniem zagrożonym mandatem w wysokości od 20 do nawet 500 zł w przypadku kolejnego wykroczenia. Policja może także nałożyć punkty karne od 2 do 6 punktów. Dodatkowo ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania w razie wypadku lub kolizji.

Dlatego należy bezwzględnie pilnować terminu ważności badań technicznych i wykonywać je punktualnie, aby uniknąć przykrych konsekwencji finansowych i prawnych. To po prostu się opłaca.

Kiedy należy wykonać przegląd techniczny pojazdu?

Przegląd co 2 lata

Jak już wspomniano, dla samochodów osobowych i motocykli przegląd techniczny trzeba wykonać raz na 2 lata. Termin ważności badania technicznego znajduje się na nalepce kontrolnej umieszczonej w prawym dolnym rogu przedniej szyby. Zawiera ona datę ważności badań w formacie: miesiąc.rok. Po upływie tego terminu, badanie traci ważność.

Najlepiej wykonać przegląd techniczny z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem, aby mieć pewny margines czasu w razie ewentualnej naprawy usterek. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której nasz samochód nagle straci ważność badań technicznych.

Pojazdy nowe i używane

W przypadku nowych samochodów, pierwszy obowiązkowy przegląd techniczny trzeba wykonać przed upływem 3 lat od daty pierwszej rejestracji. Termin ten liczony jest od dnia pierwszej rejestracji pojazdu, a nie od daty zakupu. Dla aut używanych obowiązuje termin badania technicznego z poprzedniego wpisu w dowodzie rejestracyjnym.

Samochody sprowadzone z zagranicy

Przywiezione z zagranicy używane samochody muszą przejść dodatkowe badanie techniczne w ciągu 30 dni od dnia ich sprowadzenia i zarejestrowania w Polsce. Badaniu podlega m.in. zgodność pojazdu z wpisem w dowodzie rejestracyjnym. Po pozytywnym wyniku badań, okres ważności przeglądu wynosi 2 lata.

Jak przygotować się do przeglądu technicznego?

Przegląd techniczny samochodu - obowiązkowy czy nie?

Co zabrać ze sobą na przegląd

Udając się na obowiązkowy przegląd techniczny, należy zabrać ze sobą komplet niezbędnych dokumentów. Są to: dowód rejestracyjny pojazdu, ważne ubezpieczenie OC i ewentualnie karta pojazdu (o ile była wydana). Warto też sprawdzić przed wyjazdem stan paliwa w baku – na niektórych stacjach kontroli pojazdów wymagany jest minimalny poziom paliwa np. 5 litrów.

Jak sprawdzić stan techniczny samochodu

Przed udaniem się na przegląd techniczny, dobrze jest samodzielnie sprawdzić podstawowe elementy mające wpływ na bezpieczeństwo i decydujące o wyniku badania. Dotyczy to np. działania świateł, układu hamulcowego, układu kierowniczego, ogumienia, poziomów płynów oraz ogólnego stanu technicznego auta. Pozwoli to wychwycić ewentualne usterki i naprawić je przed przeglądem.

Gdzie wykonać przegląd techniczny

Obowiązkowe badanie techniczne można wykonać w wyznaczonych do tego stacjach kontroli pojazdów posiadających zezwolenie. Znajdują się one w większości miast. Można wybrać dowolną stację – nie ma przypisanego rejonu. Warto zaplanować wizytę z wyprzedzeniem i sprawdzić dostępne terminy np. przez stronę internetową lub telefonicznie.

Jak przebiega przegląd techniczny samochodu?

Badanie dokumentów pojazdu

Pierwszym etapem przeglądu technicznego jest sprawdzenie i weryfikacja dokumentów pojazdu. Diagnosta kontroluje ważność i zgodność dowodu rejestracyjnego, polisy OC oraz innych dokumentów wymaganych dla danego typu pojazdu. Sprawdzane są także terminy obowiązkowych badań okresowych.

Kontrola stanu technicznego

Kolejnym etapem jest szczegółowa kontrola stanu technicznego auta pod względem bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Diagnosta sprawdza kolejno poszczególne elementy wyposażenia pojazdu takie jak: układ hamulcowy, kierowniczy, zawieszenie, oświetlenie, ogumienie oraz obowiązkowe wyposażenie. Badane są także poziomy płynów eksploatacyjnych.

Badanie na rollerze

Końcową fazą przeglądu na stacji kontroli pojazdów jest jazda próbna samochodem po specjalnym rollerze. Podczas badania na rollerze sprawdzane są parametry hamowania pojazdu oraz stan ogumienia. To ostatni etap przed wydaniem decyzji o pozytywnym lub negatywnym wyniku przeglądu technicznego.

Ile kosztuje przegląd techniczny samochodu?

Cennik stacji kontroli pojazdów

Koszt przeglądu technicznego uzależniony jest od typu pojazdu i stacji wykonującej badanie. Średnie ceny za obowiązkowe badanie techniczne wynoszą: samochód osobowy – ok. 100 zł, ciężarówka – ok. 150 zł, motocykl – ok. 80 zł, motorower – ok. 50 zł. Dokładny cennik znajduje się w cenniku danej stacji kontroli pojazdów.

Dodatkowe opłaty

Do podstawowej opłaty za przegląd doliczane są zwykle dodatkowe opłaty manipulacyjne w związku z wprowadzeniem danych do systemu CEPiK – ok. 10-20 zł. W niektórych przypadkach może dochodzić też opłata za badanie dodatkowe, jeśli do pełnej oceny stanu technicznego pojazdu konieczne jest np. badanie na hamowni pod obciążeniem.

Sposoby na obniżenie kosztów

Istnieje kilka sposobów, aby nieco obniżyć koszty obowiązkowych badań technicznych. Można skorzystać z promocji i zniżek, przeglądy rodzinne, wybrać tańszą stację kontroli pojazdów lub zdecydować się na pakiet badań obejmujący przegląd i ewentualną naprawę usterek.

Właściwe przygotowanie do przeglądu technicznego, znajomość przepisów i terminów to gwarancja bezproblemowego przejścia badań technicznych. Regularne kontrole to bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego.

Podsumowanie

Przegląd techniczny jest obowiązkowy dla każdego pojazdu poruszającego się po drogach publicznych. Regularne wykonywanie badań technicznych w wyznaczonych terminach to nie tylko wymóg prawny, ale przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa i poszanowania dla innych uczestników ruchu drogowego. Kompleksowe badanie stanu technicznego pojazdu pozwala wyeliminować ewentualne usterki i zagrożenia. Zapobiegliwość, terminowe kontrole i znajomość przepisów umożliwią sprawne przejście przeglądu technicznego i bezstresową eksploatację samochodu.

Najczęstsze pytania

Termin najbliższego przeglądu technicznego znajduje się na nalepce kontrolnej umieszczonej na przedniej szybie po prawej stronie. Zawiera ona miesiąc i rok, do kiedy badanie jest ważne.

Tak, z wyjątkiem usterek dotyczących układu hamulcowego lub kierowniczego, które mogą być naprawiane tylko przez autoryzowane warsztaty. Pozostałe usterki można naprawić we własnym zakresie.

Badanie techniczne pojazdu sprowadzonego z zagranicy można wykonać w każdej uprawnionej stacji kontroli pojazdów. Nie ma przypisanego rejonu.

Tak, przegląd techniczny można wykonać w dowolnym momencie przed upływem terminu ważności poprzedniego badania. Nowy termin będzie liczony od dnia wykonania przeglądu.

Listę uprawnionych stacji kontroli pojazdów można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Transportu Samochodowego.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak założyć własną firmę budowlaną? Przewodnik od A do Z
  2. Nowoczesne ogrodzenia frontowe - Trendy 2024! Rodzaje ogrodzeń, które zaskoczą
  3. Jak doświetlić poddasze - lukarny, okna połaciowe i świetliki dachowe
  4. Wymiana rozrządu - kiedy wymienić i ile to kosztuje?
  5. Samochód używany - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Weronika Lis
Weronika Lis

Jestem pasjonatką budownictwa i architektury. Moje artykuły to prawdziwa innowacja w świecie konstrukcji. Wciągam Cię w kręgi fascynujących projektów domów i inwestycji. Zagłębiam się w nowoczesne technologie i materiały, dzieląc się wiedzą, która pomaga budować z myślą o przyszłości. To nie tylko praca, to moje życie!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły