Pompy ciepła tanieją! Nowe zasady w programie Czyste powietrze od 14 czerwca

Pompy ciepła tanieją! Nowe zasady w programie Czyste powietrze od 14 czerwca
Autor Mariusz Woźniak
Mariusz Woźniak25.05.2024 | 4 min.

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy planują instalację pompy ciepła w ramach programu Czyste powietrze! Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadza ważne zmiany, które ułatwią zakup wysokiej jakości urządzeń. Od 14 czerwca na liście ZUM będą mogły się znaleźć pompy ciepła ze znakami jakości, takimi jak EHPA-Q, HP Keymark lub Eurovent, nawet bez wcześniejszych badań. To tymczasowe rozwiązanie obowiązujące do końca 2024 roku.

Certyfikacja pomp ciepła na liście ZUM do końca 2024 r.

W ramach programu Czyste powietrze trwa proces weryfikacji jakości pomp ciepła. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wprowadził ważną zmianę, która będzie obowiązywać od 14 czerwca do 31 grudnia 2024 roku. Na liście ZUM będą mogły się pojawić także pompy ciepła posiadające już europejskie znaki jakości: EHPA-Q, HP Keymark lub Eurovent.

To tymczasowe rozwiązanie ma na celu ułatwienie procedury wpisywania urządzeń na listę ZUM. Wiele firm sygnalizowało, że ze względu na skomplikowane procedury i ograniczenia organizacyjne, wiele pomp ciepła może nie zdążyć uzyskać wpisu na listę do 14 czerwca. Dzięki tej zmianie, pompy ciepła ze znakami jakości będą mogły być dofinansowywane w programie do końca przyszłego roku.

Nowe regulacje mają na celu zapewnienie równych warunków dla wszystkich producentów i dystrybutorów oferujących pompy ciepła. Celem jest wspieranie dofinansowywaniem wyłącznie wysokiej jakości urządzeń, które zostaną zamontowane w domach poddanych termomodernizacji.

Wytyczne NFOŚiGW dla pomp z oznakowaniem EHPA-Q i innymi

Znaki jakości, takie jak EHPA-Q, HP Keymark czy Eurovent, są wydawane na podstawie określonych wytycznych poszczególnych organizacji certyfikujących. Mogą one różnić się od wymogów programu Czyste powietrze. Na przykład, aby uzyskać znak EHPA-Q, pompa ciepła musi przejść badania zgodnie z normami EN 14511, EN 16147 oraz EN 12102, a testy wykonywane są przez niezależne akredytowane ośrodki badawcze.

NFOŚiGW informuje, że pompy ciepła wpisane na listę ZUM po 14 czerwca powinny docelowo uzyskać pozytywne wyniki pełnych badań wykonanych zgodnie z rozporządzeniami UE 811/2013, 812/2013, 813/2013, 814/2013 oraz normami EN 14511, EN 14825, EN 12102 i EN 15879. Dzięki temu będzie można porównać parametry wszystkich urządzeń na równych zasadach.

Obecnie na liście ZUM przy opisie pomp ciepła znajduje się dokumentacja, taka jak etykieta energetyczna, karta produktu, deklaracja zgodności CE oraz dokumentacja techniczna. Po 14 czerwca będzie również dołączany raport z badań.

  • Karta produktu
  • Deklaracja zgodności CE
  • Dokumentacja techniczna
  • Raport z badań (od 14 czerwca)

Czytaj więcej: Budowa krok po kroku: poznaj tajniki i sekrety branży

Kontrole UOKiK - weryfikacja parametrów pomp ciepła

Zdjęcie Pompy ciepła tanieją! Nowe zasady w programie Czyste powietrze od 14 czerwca

NFOŚiGW poinformował również, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) będzie prowadził kontrole pomp ciepła oferowanych na rynku. Weryfikowana będzie zgodność rzeczywistych parametrów urządzeń z deklaracjami producentów. Ma to na celu wyeliminowanie z rynku pomp ciepła niskiej jakości, które mogły być przyczyną wysokich rachunków za prąd otrzymywanych przez inwestorów.

Wprowadzenie nowych regulacji w programie Czyste powietrze ma na celu zapewnienie jak najwyższej efektywności energetycznej montowanych pomp ciepła. Dzięki temu inwestorzy będą mogli cieszyć się oszczędnościami na ogrzewaniu, a jednocześnie przyczynią się do ochrony środowiska naturalnego.

Przed podjęciem decyzji o zakupie pompy ciepła, warto dogłębnie przeanalizować oferty różnych producentów i dystrybutorów. Wiarygodne informacje na temat parametrów technicznych urządzeń będą teraz łatwiej dostępne dzięki zmianom w programie Czyste powietrze.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak założyć własną firmę budowlaną? Przewodnik od A do Z
  2. Kompleksowe rozwiązania do renowacji twoich bram, okien i drzwi
  3. Koszty budowy domu: cena za m² i różnica między wykończonym a nie wykończonym.
  4. Tuning samochodu - porady prawne, koszty, efekty
  5. Samochód używany - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Mariusz Woźniak
Mariusz Woźniak

Interesuję się wieloma dziedzinami. Prowadzę blog, na którym publikuję wpisy o budowie domu, sporcie, panelach słonecznych i samochodach. Staram się dostarczać ciekawe i rzetelne treści z tych obszarów tematycznych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły