Obróbka drutu – niezbędne maszyny

Wiele gałęzi przemysłu nie może się obejść bez drutu. Jest to niezbędny element w większości fabryk, a jego zastosowanie jest naprawdę wszechstronne – od elementów dekoracyjnych, po produkcję mebli, aż do robienia wszelkiego rodzaju konstrukcji. Cechuje się on dużą trwałością i małą średnicą. Jednakże przed użyciem, należy oddać go odpowiedniej obróbce. W czasie tego procesu kształtowane są jego cechy takie jak: twardość, giętkość, rozciągliwość. Najczęściej wytwarzany jest drut o okrągłym przekroju, ale nowoczesne maszyny mogą wyprodukować także kwadratowe, lub skręcone. Zależnie od wymagań może również dobierać jego pokrycie. Z pewnością inne będzie przy drucie używanym do wytwarzania biżuterii, a inne przy takim, który przeznaczony jest do produkcji mebli. Aby poddać drut właściwej obróbce, nie wystarczy jedna maszyna. Niezbędne będzie do tego o wiele więcej urządzeń. Jakie maszyny używane są przy obróbce drutu?

Zgrzewarka wielopunktowa do obróbki drutu

Bez wątpienia wszystkie urządzenia wykorzystywane do obróbki drutu powinny posiadać właściwe certyfikaty. Na rynku można znaleźć dwa typy zgrzewarek – jednopunktowa i wielopunktowa. Jest to maszyna, której zadaniem jest zastąpienie spawania. Dokładniej mówiąc przeznaczone jest do zgrzewania prętów zrobionych ze stali niskowęglowej. Układ zgrzewania zgrzewa ze sobą poszczególne elementy przy użyciu prądu stałego albo zmiennego. Skutkiem całego procesu jest siatka z drutu o różnych kształtach i wymiarach. Za pomocą zgrzewarki wielopunktowej można wytworzyć zarówno siatki zbrojeniowe, jak i panele ogrodzeniowe. Zgrzewarka wielopunktowa jest urządzeniem najczęściej wykorzystywanym w wyspecjalizowanych produkcjach ponieważ jest to wyjątkowo spora maszyna. Operator obsługujący to urządzenie odpowiada za dopełnianie podajnika o właściwą ilość prętów, a także pilnuje aby cały proces przebiegał bez problemów. 

Obróbka drutu – do czego służy nawijarka?

Następnym urządzeniem przeznaczonym do obróbki drutu jest nawijarka, lub innymi słowy szpularka. Nowoczesne szpularki do drutu umożliwiają pełną automatyzację oraz precyzję. Każda czynność wykonywana przez maszynę jest dokładnie zaprogramowana. Jak sama nazwa wskazuje nawijarka do drutu przeznaczona jest do nawijania drutu w zwoje. Można zaprogramować urządzenie tak, żeby zwoje były o określonej wadze. Zwoje służą one przede wszystkim do związywania zbrojeń na budowach. Cały cykl nawijania składa się z następujących po sobie czynności:

  1. zaczepienie drutu na początku nawijania,
  2. zwinięcie drutu w szpulę, a później odcięcie go,
  3. dowinięcie luźnej końcówki,
  4. zrzucenie gotowego zwoju.

Maszyna przeznaczona jest głównie do nawijania drutu miękkiego. 

Obróbka drutu – prościarka

Jednym z licznych urządzeń wykorzystywanych do obróbki drutu jest prościarka. Jej zadaniem jest wyprostowanie drutu z kłębu niezależnie od jego średnicy – odpowiedniej jakości prościarka da radę niemal z każdą. Kiedy niezbędne jest prostowanie drutu za pomocą prościarki? Takim przykładem jest instalacja odgromowa. Często surowiec jakim jest drut dostarczany jest w kłębach. Aby konstrukcja odgromowa dobrze spełniała swój cel należy ten drut rozprostować. Dawniej robiono to ręcznie poprzez rozciąganie, ale powodowało to uszkodzenia drutu. Pomimo tego, że były one niewidoczne dla oka, ale były przyczyną powstawania korozji. W takiej sytuacji potrzebna była prościarka, a także rozwijak do drutu. Urządzenia te mogą naprostować go z dużą dokładnością bez jakichkolwiek zniszczeń. Prościarka do drutu jest wykorzystywana zarówno w przypadku drutu gładkiego, oraz  żebrowanego. Cały proces najczęściej odbywa się automatycznie, obsługa maszyny sprowadza się tylko do jej kontroli, a także wyregulowania mechanizmów. Na rynku można kupić również prościarki wielotorowe, które produkowane są na specjalne zamówienie. Służą one do jednoczesnego prostowania drutu o różnych średnicach. 

Inne urządzenia wykorzystywane przy obróbce drutu

Z pewnością jest wiele innych urządzeń, które są używane przy obróbce drutu. Metody ich funkcjonowania zależą od tego, do czego w późniejszym okresie będzie wykorzystywany drut. Takim przykładem niewątpliwie są giętarki. Są to maszyny wykonywane na specjalne zamówienie kupującego. Przeznaczone są one do gięcia siatek panelowych, a także górniczych. W przypadku siatek panelowych takie urządzenia działają na zasadzie prasy, która gnie materiał na całej długości siatki. Następnym rodzajem takich specjalistycznych urządzeń są ciągownie. Są to urządzenia przeznaczone do redukcji średnicy drutu poprzez jego gniecenie. Najczęściej taki drut wykorzystywany jest w górnictwie i do wytwarzania krat pomostowych. Przez wzgląd na jego nietypowe wykorzystanie, jest to maszyna robiona jedynie na specjalne zamówienie. Drut jest surowcem wszechstronnie wykorzystywanym w wielu dziedzinach życia, dlatego wymyślono tak dużo urządzeń służących jego obróbce. Często są to urządzenia dedykowane określonym branżom, w których drut jest powszechnie stosowany. Nie można zapominać, że takie maszyny są sporych rozmiarów i tylko wyspecjalizowane linie produkcyjne mogą sobie pozwolić na ich zamówienie.