Nauka angielskiego – w zespole czy sam na sam? online lub stacjonarnie?

W dzisiejszych czasach poznanie oraz sprawne komunikowanie się językiem angielskim oraz w mowie oraz piśmie stanowi podstawę w codziennej funkcjonowaniu pośród osób władających odmiennym językiem niż ten, który dla nas jest tzw. język ojczysty. Mówimy teraz również o sytuacji, w której jesteśmy za granicą np. na wakacjach, wyjeździe służbowym lub na wyjeździe zarobkowym, oraz w momencie, kiedy spotykamy w codziennym życiu obcokrajowca – pyta o kierunek albo godzinę. W dalekiej przeszłości językiem powszechnym była łacina będąca podstawową sposób porozumiewania się, raczej w kręgach uczonych. Zacieranie się barier w  porozumiewaniu się pomiędzy sobą osób z innych narodowości wymusił znalezienie języka bardziej przystępnego dla szerszego grupy ludzi. To zaś powoduje potrzebę powstania właściwego metody nauczania, który stanie się dostosowany do potencjalnego ucznia lub zespoły klientów. Mówimy tu zarówno o konsultacjach indywidualnych, podczas których kursant jest jeden na jeden z nauczycielem jak i o sposobności tworzenia wieloosobowych grup, spotykających się w miejscu przynależnej do konkretnej szkoły. Postęp techniczny, a dokładnie – pojawienie się Internetu dało możliwość stworzenie nauki zdalnej, która polega na przekazywaniu wiedzy za pomocą różnych stron, czy aplikacji. Mnogość metod na naukę języka w aktualnych czasach umożliwia na precyzyjne dostosowanie do danego kursu do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Ilu ludzi tak wiele motywów do nauki języka. Podobnie jest z metodami.

 Samodzielnie czy razem? Plusy i minusy poszczególnych sposobów kształcenia.

Z nauką języka jest trochę jak z byciem sportowcem im szybciej rozpoczniemy tym więcej osiągniemy (lub mniejszym kosztem niż jeśli tego nie robili), w co wyśmienicie wpisuje się trend „angielski dla dzieci”. Perfekcyjnym przykładem są kursanci szkoły językowej w Skierniewicach, którzy dzięki nauce od najwcześniejszych lat nauki wygrywają w zawodach językowych na najbardziej znaczących zawodach rangi ogólnopolskiej.

Poza teoretyczną nauką, pożądana, a nawet ważniejsza w realnym podnoszeniu naszych zdolności jest praktyka. Praca z indywidualnym korepetytorem umożliwia na zupełne poświęcenie pracy nad zdolnościami jednej kursanta i umożliwia przekazywanie wiedzy w bardzo zrozumiały i klarowny sposób. Indywidualne lekcje mają miejsce w hermetycznych warunkach, które eliminują wszelki rozpraszacze w postaci innych uczniów oraz pozwalają na pełne skupienie się osobie uczącej, jeśli ta ma problemy ze skupieniem.  Jednak przewagą pracy w zespole, jest to, że stajemy przed z innymi ludźmi, spośród których każdy jest inny i np. w nauce umiejętności werbalnych stawia przed nami, nowe wyzwania. Funkcjonuje to również w przeciwną. Jest wysoce pożądane, albowiem nie raz  w nauczaniu indywidualnym dochodzi do wywołania stagnacji ze strony nauczyciela i przestaje nas zdumiewać, a doskonale wiemy, że podwaliną postępu jest wychodzenie ze swojej strefy komfortu i dawanie rady w nieprzewidzianych sytuacjach. Nigdy nie mamy pewności jak zaskoczy nas kolega lub koleżanka z zespołu, co popycha nas do zdrowej współzawodnictwa. Chcemy potrafić więcej, żeby umieć więcej i nie dać się zaskoczyć lub popełnić głupich błędów, których chcemy unikać, podnosząc nasze zdolności. Jest to zupełnie naturalne.

W w zespole siła

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe argumenty opowiadające się zarówno za nauczaniem indywidualnym jak i zdalnym trzeba śmiało stwierdzić, iż zdecydowanie lepszym, bo perspektywicznym rozwiązaniem będzie wybranie na naukę zdalną, albowiem nauka języka wśród wielu ludzi  mających ten sam cel jest dużo prostsza i zdecydowanie skuteczniejsza niż w przypadku zajęć jednoosobowych, które przydają się w momencie nadrobienia indywidualnych braków pojedynczej osoby.