Czym charakteryzują się pompy wtryskowe i co się w nich psuje?
Pompa wtryskowa jest używana w silnikach diesla starej generacji. Jej zadaniem jest tłoczenie i racjonowanie oleju napędowego. Wyróżnić możemy dwa rodzaje pomp wtryskowych: rzędowe i rozdzielaczowe. Pompy rozdzielaczowe w pewnej chwili zastąpiły pompy rzędowe ponieważ są mniejsze i są sterowane elektronicznie.
Wszystkie usterki jakie pojawiają się przy pompach wtryskowych pokazują się poprzez niepoprawną pracę silnika. Przeważnie zdarza się moment, w którym nie możemy włączyć silnika albo uruchomienie jest bardzo czasochłonne zarówno na zimnym jak i ciepłym silniku. Możliwa też jest bardzo głośna praca silnika albo spadanie mocy i większe dymienie. Dosyć często podłożem jest nieregularna wymiana oleju silnikowego lub użycie takiego, który jest zanieczyszczony. Powodem bywa też przepełniony filtr paliwa albo po prostu uszkodzenie mechaniczne poszczególnych części.
Czym jest pompa hydroforowa i co się w niej psuje?
Pompy hydroforowe umożliwiają nam pobieranie wody przykładowo do domu, na działkę lub do nawadniania ogrodu. Jest to ciekawa alternatywa dla pomp głębinowych i stosowane są w przypadkach gdy woda jest maksymalnie 8 metrów pod powierzchnią.
Pompy hydroforowe są dobrym wyborem z powodu niewielkich gabarytów, atrakcyjną cenę i nieskomplikowany montaż.
Poszczególne elementy pomp zużywają się szybciej niż inne i to jest najczęstsza przyczyna usterek. Jedną z najczęstszych czynności robionych w trakcie remontu pomp hydroforowych jest zmiana uszczelnienia hydrauliki – jest to bardzo istotne aby silnik działał właściwie. Następną czynnością wykonywaną w trakcie naprawy bywa przetaczanie wirników oraz bieżni. Wynika to ze względu na fakt, że w pompowanej wodzie mogą się znajdować zanieczyszczenia, takie jak piasek. Kiedy wejdzie do wnętrza pompy, może spowodować tworzenie się niewielkich wyszczerbień w wirnikach a także bieżniach, a to bardzo mocno spowalnia efektywność, zdolność zasysania oraz ciśnienie pomp hydroforowych.
Dosyć często przyczyną konieczności naprawy pompy hydroforowej nie jest samo urządzenie, lecz instalacja, odpowiadająca za wtłaczanie wody. Zazwyczaj to zawór zwrotny, który jest umiejscowiony obok kosza na końcu przewodu zasilającego, zatopionego w pompowanej cieczy, jest najczęściej psującym się elementem.
Gdzie naprawić pompy wtryskowe i hydroforowe?
Naprawa i remont pomp hydroforowych i wtryskowych nie jest niemożliwe. Przeważnie firmy mogą zaoferować przyjechanie do klienta i wzięcie błędnie działającej pompy. Taką usługę znajdziecie w masz-zap, które może obiecać wymianę niedziałających elementów na nowe – oryginalne elementy zamienne, albo, jeśli tylko zgodzisz się, możesz otrzymać zamienniki, które zostaną wyprodukowane właśnie dla Ciebie.
Jeżeli planujesz remont pompy hydroforowej to pozostaje szczegółowo zweryfikować firmę, której powierzysz to zadanie – bardzo ważne jest aby naprawa przebiegła sprawnie i z zastosowaniem nowoczesnych technik, które zapewnią precyzyjną naprawę pomp. Możesz być pewien, że Masz-zap w swojej działalności utrzymuje tak samo względy bezpieczeństwa oraz pełnego profesjonalizmu.