Myjnia samochodowa - jak działa i ile kosztuje mycie auta?

Myjnia samochodowa - jak działa i ile kosztuje mycie auta?
Autor Weronika Lis
Weronika Lis19.09.2023 | 8 min.

Regularne mycie samochodu jest kluczowe dla utrzymania jego dobrej kondycji i atrakcyjnego wyglądu. Wbrew pozorom nie jest to tylko kwestia estetyki - czysta karoseria i wnętrze to również lepsza ochrona lakieru przed promieniami UV, mniejsze ryzyko korozji oraz dłuższa żywotność elementów wykończeniowych. Dlatego warto poświęcić chwilę i zawieźć auto do myjni, zamiast samemu spędzać czas na myciu własnym sprzętem. Profesjonalna myjnia zapewni kompleksową pielęgnację i pozwoli zaoszczędzić nie tylko czas, ale też pieniądze w dłuższej perspektywie.

Rodzaje myjni samochodowych

Myjnia ręczna

W myjni ręcznej cały proces mycia odbywa się przy udziale pracowników. Samochód jest myty na wyznaczonym stanowisku za pomocą węża z bieżącą wodą, a następnie suszony i polerowany ręcznie. Pracownicy zwracają szczególną uwagę na trudno dostępne miejsca i dbają o detale. Myjnia ręczna zapewnia bardzo dokładne umycie auta i pozwala zadbać o jego stan nawet w środku. Jest to jednak wolniejszy i droższy rodzaj myjni.

Myjnia automatyczna

W myjni automatycznej cały proces odbywa się bez udziału pracowników, za pomocą maszyn. Samochód wjeżdża na rolki i przechodzi przez kilka stref mycia kolejno - najpierw jest spłukiwany wodą pod ciśnieniem, następnie myty pianą, a na końcu płukany i suszony. Myjnie automatyczne są szybsze i tańsze, ale mniej dokładne, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach. Nie zapewniają też mycia wnętrza pojazdu.

Myjnia bezdotykowa

Myjnia bezdotykowa łączy zalety obu poprzednich typów. Proces jest w pełni zautomatyzowany, ale mycie odbywa się przy użyciu miękkich szczotek, które delikatnie dotykają karoserii. Pozwala to na bardzo dokładne, ale bezpieczne dla lakieru mycie całego auta - również trudno dostępnych miejsc. Jest to rozwiązanie szybkie, wygodne i skuteczne.

Koszt mycia samochodu

Cennik usług myjni

Koszt mycia samochodu w profesjonalnej myjni zależy przede wszystkim od rodzaju wybranej usługi. Najtańsze jest podstawowe mycie zewnętrzne, które w myjni ręcznej kosztuje ok. 50-70 zł, w automatycznej 30-50 zł, a w bezdotykowej 40-60 zł. Im więcej opcji dodatkowych wybierzemy, tym wyższy będzie rachunek. Myjnie oferują także karnety na kilka myć z atrakcyjnym rabatem.

Dodatkowe opcje i koszty

W zależności od potrzeb i budżetu można rozszerzyć zakres usługi o mycie silnika, pranie tapicerki, polerowanie i woskowanie lakieru, odświeżenie powietrza w kabinie czy konserwację skórzanej tapicerki. Takie opcje dodatkowe zwiększają koszt mycia średnio o 10-30 zł za każdą z nich. Niektóre myjnie oferują też pakiety usług w promocyjnej cenie.

Karty stałego klienta i zniżki

Większość myjni oferuje zniżki dla stałych klientów posiadających karty lojalnościowe czy korzystających z karnetów. Rabaty sięgają zwykle 5-15%, w zależności od częstotliwości korzystania z usług. Niektóre myjnie mają też specjalne oferty, np. tańsze mycie w wyznaczone dni tygodnia lub poranne godziny.

Proces mycia samochodu

Przygotowanie auta do mycia

Przed zabraniem auta do myjni warto usunąć z niego luźne śmieci, popielniczki, zabawki i inne drobne przedmioty. Należy też zwinąć i schować antenę, jeśli samochód ją posiada. Warto zabezpieczyć też czujniki parkowania, żeby strumień wody ich nie uszkodził. Dobrze jest opróżnić bagażnik, żeby ułatwić umycie jego wnętrza. Te proste czynności usprawnią pracę pracowników myjni.

Mycie nadwozia i kół

Sam proces mycia zaczyna się od dokładnego spłukania karoserii, aby zmoczyć brud i zmiękczyć zaschnięte zabrudzenia. Następnie używa się aktywnych środków czyszczących - piana usuwająca tłusty brud, a w razie potrzeby specjalne preparaty do owadów, smoły, pozostałości soli itp. Całość jest ponownie dokładnie spłukiwana. Osobną uwagę poświęca się myciu i pielęgnacji kół.

Pielęgnacja lakieru i szyb

Kolejnym etapem jest zabezpieczenie lakieru poprzez użycie preparatów pielęgnacyjnych, nabłyszczających i woskujących. Dzięki nim karoseria nabiera głębokiego połysku i zostaje zabezpieczona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Na samym końcu dokładnie czyści się szyby specjalnymi środkami, nadając im krystalicznej przejrzystości.

Porady dla kierowców

Myjnia samochodowa - jak działa i ile kosztuje mycie auta?

Jak przygotować auto do myjni?

Aby ułatwić pracę i zapewnić najlepszy efekt, przed wizytą w myjni warto dokończyć paliwo w baku, usunąć zbędne przedmioty z auta, zabezpieczyć antenę i czujniki oraz opróżnić bagażnik. Dobrze też usunąć największe zabrudzenia, np. błoto z kół. Nie trzeba jednak samodzielnie myć auta przed myjnią - wręcz przeciwnie, zaschnięty brud jest trudniejszy do usunięcia.

Jak dbać o samochód po myciu?

By efekt mycia utrzymywał się jak najdłużej, przez kilka dni po wizycie w myjni lepiej unikać jazdy po błotnistych i kurzych drogach. Karoserię i szyby warto też zabezpieczyć specjalnymi preparatami hydrofobowymi, które ograniczą przywieranie brudu i ułatwią jego późniejsze zmywanie. Dobrze też systematycznie czyścić i pielęgnować wnętrze auta.

Kiedy myć auto i jak często?

Idealna częstotliwość mycia auta to raz na 2-3 tygodnie. W okresie jesienno-zimowym, gdy na drogach jest więcej błota i soli, warto myć samochód nawet raz w tygodniu. Latem z kolei trzeba częściej myć auto ze względu na owady, żywicę i ptasie odchody. Nie należy odwlekać mycia, bo pozostawiony na długo brud może uszkodzić lakier. Najlepiej myć samochód w pochmurne, chłodne dni.

Zalety mycia samochodu w myjni

Oszczędność czasu i wysiłku

Główną zaletą korzystania z usług profesjonalnej myjni jest oszczędność czasu i wysiłku przy myciu samochodu. Podczas gdy myjnia kompleksowo umyje auto w przeciągu kilkunastu minut, samodzielne mycie zajęłoby co najmniej godzinę i wiązałoby się ze sporym nakładem pracy.

Lepsza jakość mycia i pielęgnacji

Myjnia dysponuje profesjonalnym sprzętem i środkami, dzięki czemu zapewnia dużo lepsze efekty niż domowe mycie. Pracownicy dokładnie umyją całe auto, również trudno dostępne miejsca, a także zadbają o pielęgnację lakieru i usuwanie trudnych plam.

Ochrona lakieru i elementów auta

Prawidłowe mycie w myjni chroni lakier przed blaknięciem i pękaniem pod wpływem promieni UV. Suszenie i polerowanie sprawiają, że woda nie zalega na nadwoziu, co zapobiega korozji. Mycie w myjni jest też bezpieczniejsze dla elementów elektrycznych i elektronicznych auta.

Mycie samochodów w okresie zimowym

Usuwanie soli i piasku

W okresie zimowym na drogach używa się dużo soli i piasku, które mogą uszkodzić lakier i spowodować korozję. Dlatego trzeba często myć auto, aby dokładnie usunąć te zabrudzenia spod nadwozia, z zakamarków i progów. Myjnia użyje do tego specjalnych środków.

Ochrona karoserii przed rdzą

Zimą lakier jest szczególnie narażony na uszkodzenia z uwagi na sole, piasek i wilgoć. Mycie w profesjonalnej myjni pozwala dokładnie go oczyścić i zabezpieczyć preparatami antykorozyjnymi. Regularne mycie zimą zapobiega rdzewieniu karoserii.

Suszenie wnętrza auta

W sezonie zimowym we wnętrzach aut często gromadzi się wilgoć z roztapiającego się śniegu na butach i ubraniach. Myjnia za pomocą specjalistycznych urządzeń dokładnie wysuszy tapicerkę i obicie. Pozwoli to uniknąć rozwoju grzybów i nieprzyjemnych zapachów.

Podsumowanie

Regularne mycie samochodu w profesjonalnej myjni to najlepszy sposób na utrzymanie jego dobrej kondycji i atrakcyjnego wyglądu. Choć wiąże się z pewnymi kosztami, to zdecydowanie się opłaca - pozwala zaoszczędzić czas i wysiłek, zapewnia perfekcyjne efekty oraz chroni lakier i nadwozie przed uszkodzeniami. Nie należy samodzielnie myć auta przed wizytą w myjni, ale warto je odpowiednio do niej przygotować. Regularne mycie w profesjonalnej myjni to najlepsza pielęgnacja dla naszego samochodu.

Najczęstsze pytania

Zalecana częstotliwość to raz na 2-3 tygodnie. Zimą warto myć częściej ze względu na sól i piasek, a latem częstsze mycie pozwoli pozbyć się owadów i żywicy.

Nie zaleca się samodzielnego mycia auta tuż przed wizytą w myjni. Zaschnięty brud jest trudniejszy do usunięcia. Wystarczy usunąć luźne śmieci i zabezpieczyć niektóre elementy.

Tak, większość myjni oferuje mycie wnętrza samochodu - odkurzanie tapicerki, czyszczenie dywaników, pranie foteli itp. To dodatkowa opłata wynosząca ok. 20-40 zł.

By utrzymać efekt jak najdłużej, przez kilka dni po myciu warto jeździć po suchych drogach i stosować na lakier preparaty hydrofobowe, chroniące przed brudem.

Myjnie same informują o aktualnych promocjach. Można też wykupić kartę stałego klienta lub karnet, co pozwoli zaoszczędzić nawet kilkanaście procent przy każdej wizycie w myjni.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak założyć własną firmę budowlaną? Przewodnik od A do Z
  2. Nowoczesne ogrodzenia frontowe - Trendy 2024! Rodzaje ogrodzeń, które zaskoczą
  3. Jak doświetlić poddasze - lukarny, okna połaciowe i świetliki dachowe
  4. Wymiana rozrządu - kiedy wymienić i ile to kosztuje?
  5. Samochód używany - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Weronika Lis
Weronika Lis

Jestem pasjonatką budownictwa i architektury. Moje artykuły to prawdziwa innowacja w świecie konstrukcji. Wciągam Cię w kręgi fascynujących projektów domów i inwestycji. Zagłębiam się w nowoczesne technologie i materiały, dzieląc się wiedzą, która pomaga budować z myślą o przyszłości. To nie tylko praca, to moje życie!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły