Kiedy zastosujemy rury stalowe?

Rury stalowe najczęściej różnią się od siebie nie tylko techniką wykonania, ale mają także inne rodzaje i parametry techniczne. Ważne jest żeby w dobry sposób dopasować rodzaj rur stalowych do realizowanego projektu. Należy w pierwszej kolejności uwzględnić wszystkie parametry, takie jak waga stali, materiał oraz technologia stworzenia. Czym różnią się od siebie poszczególne typy rur stalowych i jakie będą się nadawać do naszego produktu?

Jakie istnieją rodzaje rur stalowych?

Wyróżnić możemy rury stalowe ze szwem, które wytwarza się w wyniku cięcia i następnie spawania uformowanych płatów ze stali.

Można kupić także rury bezszwowe, jednak ich wyprodukowanie jest dosyć trudne, przez co nie są często spotykane. Stosuje się przy nich metodę ukośnego walcowania albo Calmesa. Rury bezszwowe stosowane są w takich miejscach, gdzie konieczna jest niezmiernia dobra nieprzepuszczalność wyrobu.

Ostatni model rur stalowych to rury posiadające izolację. Charakteryzują się tym, że nie są podatne na zimno i gorąco a także na środki chemiczne.

Rury stalowe – gdzie znajdują zastosowanie

Rury stalowe stosowane są w miejscach i sytuacjach, których pewnie się nie spodziewaliście. Wiele urządzeń codziennego użytku, takich jak przykładowo pralki, lodówki czy samochody posiada właśnie rury stalowe, bez których nie mogą prawidłowo pracować. Niemal w każdej branży można zobaczyć tego typu produkt, który oczywiście jest zawsze prawidłowo dostosowany do zapotrzebowania, przez zadbanie o pasujące właściwości i cechy fizyczne.

Dla przykładu rury stalowe kotłowe muszą cechować się odpornością na temperatury sięgające nawet do 700 st. C i wytrzymałością ciśnienia do 300 barów. 

W branży chemicznej za to zostaną wykorzystane rury stworzone ze stali odpornej na kwasy. Musi być ona niepodatna na gorąco, korozję i różne odczynniki. Następny typ rur ze stali – rury czarne. Wykonywane są ze stali węglowej i znajdują zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym albo do odprowadzania sadzy w przewodach kominowych. Kolejne rury ze stali nierdzewnej będą najczęściej wykorzystywanymi stalowymi rurami. Używa się je między innymi do tworzeniu balustrad i poręczy schodów, klimatyzacji, sprzętu AGD, elektroniki, instalacji chemicznych oraz w przemyśle spożywczym podczas tworzenia zbiorników i silosów.

Ważne jest aby znaleźć producenta, który perfekcyjnie tworzy rury stalowe i zwraca uwagę na szczegóły. Taką firmę z pewnością znajdziecie we Wrocławiu – jest nią na pewno Gostal – rury stalowe.

Jakie są zalety rur stalowych?

Jedną z najistotniejszych plusów rur stalowych jest brak podatności na ściskanie, rozciąganie i zginanie. Nie ma więc potrzeby używania dużej ilości podpór, nawet jeśli posiadamy dość długie odcinki rur. W dodatku stal nie odkształca się i nie rozciąga się pod wpływem wysokiej temperatury, nie reaguje na działanie promieniowania UV a także jest tworzywem bardzo mocno szczelnym, więc tlen nie wpada do wnętrza rur.

Jak możecie zobaczyć, rury stalowe są niesamowicie przydatnym i popularnym produktem. Jeśli tylko znajdziemy wykwalifikowany zakład, który zajmuje się produkcją rur ze stali to nie zawiedziemy się na nich. Polecamy sprawdzić firmę we Wrocławiu – nie zawiedziecie się na wytworach z tej miejscowości.