Kiedy możliwe jest usuwanie wgnieceń w samochodzie?

Sporadycznie podczas jazdy przydarzy nam się niewielka stłuczka i wtedy w karoserii robi się wgniotka. Tego typu wgniotki przeważnie prezentują się mało urodziwie i dodatkowo zmniejszają cenę pojazdu. Coraz częściej wykonywane są bezinwazyjne sposoby wyciągania wgniotek w karoserii. Dzięki nim pojazd może wyglądać jak nowy i zazwyczaj nie ma żadnych oznak, że kiedykolwiek doszło do wypadku. W jakich przypadkach możliwe jest wyciąganie wgniotek i na jaki sposób powinieneś postawić?

Wyciąganie wgniotek za pomocą masowania blachy – jak to działa?

Technika masowania blachy używana jest w przypadku takich fragmentów samochodu, do których można się łatwo dostać od wewnątrz. Jest to najczęściej maska albo klapa bagażnika. Do tego rodzaju wyciągania wgniotek konieczne jest zastosowanie właściwego osprzętu. Fachowcy używać będą wypychaczy blacharskich o różnych kształtach, rozmiarach i końcówkach oraz dźwignie, czyli tzw. heble. Rodzaj zastosowanych hebli zależy głównie od tego, czy karoseria jest wzmocniona, czy nie. Przy pomocy miękkich młotków, które mają podbijaki i odpowiednio dobranych hebli, karoseria jest masowana w taki sposób, żeby przybrała swoją pierwotną formę. Narzędzia, które potrzebne są do zrobienia takiego masowania są bardzo drogie i najlepiej byłoby zostawić pojazd u fachowców w Krakowie, którzy szybko pozbędą się z niego wgnieceń. W Krakowie rekomendowania firma, posiadająca wieloletnią praktykę to Eurograd – wyciąganie wgnieceń.

PDR – czyli jak wygląda wyciąganie wgniotek na klej?

Jeśli nasze auto posiada wgniecenia, jednak nie zszedł z niego lakier to możliwe jest zastosowanie metody PDR czyli usuwania wgniotek bez malowania blachy. Na samym początku należy odtłuścić i oczyścić interesujące nas miejsce, a później nałożyć na tę blachę specjalny klej i przyczepić właściwą maszynę. Za pomocą tego narzędzia wyciąga się widoczne wgniecenia blachy. Po pełnym wyprostowaniu blachy usuwa się urządzenie i można zmyć klej przy użyciu zmywacza.

Sporą zaletą tej metody jest przykładowo brak potrzeby wymontowywania któregoś z komponentów. Co więcej, może być stosowana w przypadku wyciągania wgnieceń po gradobiciu.

Tej techniki nie warto wykorzystywać samemu w domu ponieważ wymaga ona pewnych umiejętności i dosyć drogiego osprzętu. O wiele lepiej jest powierzyć samochód w ręce fachowców, których na pewno wyszukasz w Krakowie.

Ostatnim sposobem, który można wykonać samodzielnie, jest wykorzystanie nagłej zmiany temperatur. W tym sposobie na samym początku trzeba podgrzać wgniotkę w karoserii – przykładowo przy użyciu suszarki – a potem szybko ją schłodzić. Do tego wykorzystuje się przeważnie suchy lód albo sprężony dwutlenek węgla. Blacha wskutek sporej różnicy temperatur powinna się naprostować. Metoda ta ma jednak niewielką wadą – zazwyczaj w trakcie tego zabiegu lakier ulega uszkodzeniu i konieczne jest powtórne lakierowanie.

Jeżeli jednak nie jesteś przekonany co do tego, czy uda Ci się samemu wyciągnąć wgniecenia z auta – zostaw to profesjonalistom. W Krakowie z pewnością istnieje warsztat, który spełni Twoje oczekiwania.