Obora dla krów mlecznych będzie się lekko różnić od obory dla bydła mięsnego. Spowodowane jest to głównie tym, że zwierzęta hodowane na mięso są większe niż te mleczne. Dlatego też miejsce wybrane na oborę powinien uwzględniać wielkość bydła. Na dodatek podczas hodowli bydła mlecznego ważna jest przestrzeń na dojarki – podczas hodowli krów opasowych takiej potrzeby nie ma.
Gdzie mieszkają krowy mleczne, a gdzie opasowe?
Dzisiaj niezmiernie często zaobserwować można sytuacje, kiedy krowy mięsne w miesiącach wiosennych i letnich przebywa na pastwisku, a w chłodniejsze pory krowy stoją w oborach. Krowy opasowe nie potrzebują szczególnie adaptowanych obór. Najczęściej zadawalająca jest wyścielona słomą stodoła. Widywany jest też system, kiedy to zwierzęta przebywają 365 dni na dworze i mają tylko wejście do jakiegoś pomieszczenia, w którym mają możliwość ukrycia się w trakcie śniegu lub też dużego mrozu.
Przy krowach mlecznych przeważnie nie korzysta się z hodowli na pastwisku. Dieta krów mlecznych ma niezmiernie duży wpływ na to jakiej jakości będzie mleko i ile go będzie. Z tego powodu bydło mleczne najczęściej będzie spędzało czas w budynkach, żeby mieć nadzór nad tym ile i jaką paszę krowy pobierają.
Rodzaje obory dla bydła
Zarówno krowy mięsne, jak i mleczne można trzymać w oborach stanowiskowych lub wolnostanowiskowych. Systemy wolnostanowiskowe mogą się dzielić na ściołowe i bezściołowe i najczęściej spotykanym systemem są te ze słomą.
Istnieje niepisana zasada, że obory stanowiskowe wykorzystywane są w sytuacji gdy hodowca ma 40 albo mniej sztuk bydła. Wolnostanowiskowe za to będą wtedy kiedy hodowca ma chów mieszany albo więcej niż 40-50 krów hodowanych na mięso. Warto wspomnieć, że przy oborach wolnostanowiskowych niezbędne jest posiadanie izolatki dla zwierząt chorych albo takich, u których wydaje nam się, że mogą być chore.
Obory stanowiskowe to budynki, w których są rozgraniczone stanowiska, gdzie zwierzęta są uwiązane liną w jednym miejscu. Popularne są w takich budynkach ruszta dla bydła, które odzwierciedlają bezściołowy system stanowiskowy i minimalizują pracę w trakcie regularnych doglądów krów. Przy każdym stanowisku krowa musi mieć miejsce z wodą i stół paszowy. Wymiary rusztu dla bydła nie będą zawsze takie same – są one dostosowywane do rozmiaru i wagi zwierząt. W ten sposób wyróżniamy stanowiska krótkie, średnie oraz długie.
Jakie jeszcze akcesoria są w oborze?
Przy oborze wolnostanowiskowej bez ściółki popularne są ażurowe podłogi, które posiadają wydzieloną część legowiskową. Legowisko zazwyczaj wyłożone jest specjalną matą gumową.
Przy oborach ściołowych niezbędne będzie położenie ściółki. Idealnie do tego zda egzamin słoma.
Jeżeli organizujemy oborę stanowiskową i planujemy zakupić ruszta dla bydła, to niezbędne będzie zastosowanie maty gumowej lub piasku. W kwestii stanowisk ściołowych – słoma, którą trzeba codziennie sprzątać i wykładać nową.
W przypadku hodowli bydła mlecznego niesamowicie istotne jest zapewnienie im odpowiedniego światła, gdyż wpływa to na jakość i ilość mleka, jakie bydło może dać. W przypadku takiej hodowli konieczne jest też zrobienie hali udojowej, która musi być wyposażona w dojarki.
Kolejną bardzo istotną rzeczą jest zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu. Od tego zależy zdrowie i wydajność bydła. Żeby mikroklimat był dopasowany trzeba zagwarantować odpowiednie warunki klimatyczne. Nie bez znaczenia jest też surowiec, z którego zrobiono budynek i jego kubatura oraz sposób hodowania zwierząt. Krowy wolą mieszkać w niższych temperaturach. Idealna powinna być taka między -7 a 18℃. Jeżeli krowy mieszkają w oborze ściółkowej to temperatura w pomieszczeniu niewątpliwie będzie niewiele wyższa. Na dodatek trzeba zapewnić odpowiednią przepływ powietrza – bydło przebywając w budynkach emituje dwutlenek węgla, ciepło oraz parę wodną. Bez porządnego przepływu powietrza, stacjonowanie w budynku może być niebezpieczne. Jeżeli nie ma możliwości aby zapewnić naturalną wentylację to konieczne będzie zbudowanie takiej mechanicznej. W takim momencie powinno się nade wszystko sprawdzić rozlokowanie otworów nawiewnych, tak żeby były rozłożone mniej więcej w jednakowych odstępach i aby w zimne dni powietrze nie było skierowane bezpośrednio na krowy.
Źródło: https://ruszta-betonowe.pl/