Jak wybrać zakład pogrzebowy?

Większość osób prędzej czy później będzie miało kontakt ze śmiercią – wszak to nieodłączny fragment ludzkiego życia. Krewni zmarłego w obliczu nieszczęścia stają przed koniecznością wyboru odpowiedniego zakładu pogrzebowego. Nierzadko śmierć może być tak przytłaczająca, że niełatwo jest zajmować się formalnościami pogrzebowymi. Trzeba wówczas wybrać właściwą firmę pogrzebową, która przeprowadzi przez ten niezbyt miły proces od początku do końca bez najmniejszych problemów. Ważne, żeby to wydarzenie było odzwierciedleniem poszanowania dla nieboszczyka. Dlatego znalezienie odpowiedniego zakładu pogrzebowego jest tak ważną sprawą, nad którą należy się dokładnie zastanowić. Czym należy się kierować poszukując firmy, która Podejmie się organizacji pogrzebu? Czy taka firma może zająć się kompleksowo wszystkimi sprawami?

Dlaczego dogodna lokalizacja zakładu pogrzebowego jest tak ważna?

Jednym z istotniejszych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagą wybierając zakład pogrzebowy, jest jego lokalizacja. Zasadnicze jest, żeby położony był w pobliżu cmentarza, gdzie będzie pochowany zmarły. Okoliczna firma na pewno będzie znała cmentarz i zasady na nim panujące, a także proboszcza. Umożliwi to na szybszą organizację uroczystości. Firmy pogrzebowe muszą także znać lokalne szpitale i chłodnie, jeśli nie posiadają swojej. Najczęściej tego typu zakłady pogrzebowe położone są w bliskim sąsiedztwie cmentarza czy większych kościołów. Oczywiście istotnym warunkiem jest również to, żeby lokalizacja zakładu pogrzebowego umożliwiła sprawny transport zmarłego. Kiedy śmierć nastąpi nocą, na pewno będzie zależało bliskim na natychmiastowej reakcji pracowników zakładu.

Czy warto znaleźć zakład pogrzebowy, który oferuje transport zwłok?

Następną istotną sprawą w przypadku wyboru zakładu pogrzebowego jest to, czy taka firma posiada w swojej ofercie przewiezienie zwłok. Jest to naprawdę ważne, kiedy zgon nastąpił z dala od miejsca przyszłego pochówku. Czasami zdarza się, że należy odebrać zmarłego z drugiego końca kraju a nawet zza granicy. Wtedy warto zorientować się, czy wybrany zakład pogrzebowy oferuje transport zwłok na znaczne odległości. Najczęściej takimi usługami zajmują się firmy pogrzebowe z większych miast np. w Bielsku – Białej.

Usługi oferowane przez firmę pogrzebową?

Poszukując właściwego zakładu warto także zwrócić uwagę na zakres usług jaki on oferuje. W tak przykrym okresie jakim jest śmierć bliskiej osoby często rodzina pogrążona w smutku pragnęłaby oddelegować sporą część zadań powiązanych z pogrzebem na zakład pogrzebowy. Trzeba zorientować się, czy fachowcy mogą pomóc w większości formalności takich jak załatwienie aktu zgonu, wypełnienie dokumentacji o zasiłek a także wykupienie miejsca pochówku na cmentarzu. Usługi pogrzebowe renomowanych firm często obejmują także wybór trumien albo w sytuacji kremacji – urn, dobór kwiatów, oprawa muzyczna ceremonii. Niektóre zakłady pogrzebowe posiada nowoczesny sprzęt, który usprawnia uroczystość taki jak np. winda służąca do umieszczenia trumny w grobie, baldachim osłaniający grób, świeczniki, stojaki na zdjęcia a także wiele innych. Oczywiście wszystko zależne jest od indywidualnych wymagań bliskich i tego w jakim stopniu jest ona w stanie zaangażować się w organizację ceremonii. 

Położenie krematorium – na co zwrócić uwagę?

Kiedy rodzina pragnie skremować zwłoki, powinna ustalić gdzie znajduje się krematorium. Niektóre firmy w swojej ofercie posiada także udział podczas kremacji zwłok. Wówczas zasadniczy jest fakt, czy w okolicy miejsca pochówku znajduje się krematorium posiadające kaplicę, w której może się odbyć ceremonia. Krematoria położone są najczęściej w pobliżu większych miast. Dlatego jeśli rodzina zechce pożegnać zmarłego biorąc udział w kremacji, firma pogrzebowa wybierze krematorium, które położone jest najbliżej miejscowości w której będzie pogrzeb. Warto wspomnieć, że obecnie w Polsce znajduje się około 60 krematoriów.