Nabywając auto dla większości osób ważne jest jakie jest jego spalanie. Jest to niesamowicie ważny bodziec, gdyż paliwo do najtańszych nie należy i można na stacji paliw zostawić naprawdę dużo pieniędzy. Co wpływa na wielkość spalania auta i czy można zrobić coś, aby je zmniejszyć?
Jak obliczyć spalanie samochodu?
Ile spalają samochody? Najszybszą techniką jest odczytanie tego komunikatu z czytnika, który można znaleźć w prawie każdym dzisiejszym aucie. Powinno się jednak wiedzieć, że dane te są przybliżone i nie koniecznie wyświetlana wartość będzie prawidłowa. Sprawdzoną, ale czasochłonną techniką, będzie zrobienie pomiarów własnoręcznie. W tym celu najpierw trzeba napełnić pełen bak paliwa i zapisać jaki był przebieg, a w następnym punkcie wyjeździć całe paliwo i ponownie napełnić bak. Mając wiedzę jak wiele km udało nam się przejechać na pełnym baku oraz mając wiedzę ile paliwa weszło do końca, możemy szybko obliczyć spalanie. W takiej sytuacji należy wziąć pod uwagę ilość zużytego paliwa i podzielić to przez ilość kilometrów, które przejechaliśmy między tankowaniami a na koniec pomnożyć to razy 100. Tym sposobem otrzymamy średnie spalanie naszego samochodu na przejechanym przebiegu. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że całkowicie inna wartość wyjdzie nam jeśli całą trasę pokonaliśmy drogami ekspresowymi, a inne spalanie będzie jeżeli poruszaliśmy się po dużym, zakorkowanym mieście.
Dlaczego samochód tak dużo pali?
Wysokie spalanie samochodu może powodować kilka różnych rzeczy. Jednym z nich są niewielkie awarie samochodu. Przykładowo źle pracujący termostat wydłuża rozgrzewanie silnika, a co za tym idzie zwiększa spalanie samochodu i zużycie paliwa może wzrosnąć nawet o 30%. Kolejnym elementem, którego niesprawność zwiększa spalanie, są wtryski paliwa. Jeśli nie są one sprawne to silnik pracuje nierówno, co za tym idzie paliwo nie jest poprawnie dawkowane i może bardzo zwiększyć się jego spalanie. Często ludzi dziwi, że opony również mają wpływ na spalanie paliwa. Za małe ciśnienie w nich często przyczynia się do wzrostu zużycia paliwa. Powinno się więc myśleć o takim drobiazgu. Dosyć oczywistym czynnikiem, a mimo wszystko nie każdy jest tego świadom, jest regularne wymienianie oleju, filtrów i sprawdzanie stanu świec zapłonowych.
Poza wadami auta, na to jak duże jest spalanie wpływ ma nasz styl jazdy. Samochód spala zdecydowanie więcej paliwa podczas gwałtownego przyspieszania i hamowania, oraz kiedy stoimy w korku.
Jak wpłynąć na spalanie samochodu?
Po pierwsze warto nie zapominać o zmianie biegów na czas. Nie warto szybko ruszać a potem jechać na pierwszym biegu dopóki nie osiągnie się 30 km/h. O wiele lepiej dla naszego portfela jest wrzucać kolejne biegi kiedy tylko możemy to zrobić. W następnej kolejności – stała prędkość. Gwałtowne gazowanie i hamowanie nie jest korzystne jeśli chodzi o spalanie auta. Kolejnym istotnym czynnikiem jest waga osób i przedmiotów w pojeździe. Zdecydowanie lepsze spalanie jest, jeśli poruszą się nim tylko jedna osoba. Powinno się więc nie przewozić w samochodzie przedmiotów, które nie są nam potrzebne. Jeśli zależy nam na najlepszym spalaniu to warto trzeba zapomnieć o podgrzewanych fotelach i mocno włączonej klimy, gdyż zużywają one prąd, a to bez dwóch zdań ma wpływ na ilość spalanej benzyny.