Ile kosztuje ocieplenie domu 100m²? Koszt za 1m² i robocizna.

Ile kosztuje ocieplenie domu 100m²? Koszt za 1m² i robocizna.
Autor Weronika Lis
Weronika Lis16.02.2024 | 4 min.

Ocieplenie domu to jeden z najważniejszych etapów budowy, mający wpływ zarówno na komfort użytkowania, jak i koszty ogrzewania. W tym artykule przedstawiamy koszt ocieplenia domu o powierzchni 100 m2 na przykładzie konkretnego projektu. Omawiamy kolejno niezbędne składowe procesu ocieplania, takie jak ilość materiału, koszt zakupu styropianu, siatki i kleju oraz robocizny. Na tej podstawie wyliczamy całkowity koszt ocieplenia oraz koszt ocieplenia 1 m2. Uzyskane dane pozwolą oszacować budżet ocieplenia własnego domu.

Ile m2 ścian do ocieplenia?

Aby obliczyć ilość materiału potrzebnego do ocieplenia domu, należy najpierw określić całkowitą powierzchnię ścian zewnętrznych przeznaczonych do zaizolowania. W przypadku analizowanego projektu domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m2, zgodnie z załączonym przedmiarem, powierzchnia ścian do ocieplenia wynosi:

 • 116,35 m2 dla ocieplenia styropianem o grubości 18 cm
 • 25,56 m2 dla ocieplenia styropianem o grubości 16 cm

Łączna powierzchnia ścian zewnętrznych przeznaczona do zaizolowania termicznego w tym projekcie wynosi zatem 141,91 m2. Mając obliczoną całkowitą powierzchnię do ocieplenia, możemy przejść do szacowania kosztów poszczególnych materiałów.

Koszt zakupu styropianu

Kluczowym materiałem do wykonania ocieplenia jest styropian. W omawianym projekcie domu zastosowano dwa rodzaje styropianu grafitowego o grubości 16 oraz 18 cm. Styropian dobrano tak, aby uzyskać wymaganą izolacyjność termiczną ścian na poziomie 0,14-0,15 W/(m2·K).

Biorąc pod uwagę powierzchnię do zaizolowania oraz wymiary paczek styropianu, aby wykonać ocieplenie konieczny jest zakup:

 • 85 paczek styropianu 18 cm w cenie 68-77 zł/paczka
 • 20 paczek styropianu 16 cm w cenie 60-67 zł/paczka

Łączny koszt zakupu wymaganej ilości styropianu grafitowego wyniesie od 6980 do 7885 zł.

Czytaj więcej: Bonie elewacyjne: dekoracja fasady i koszt. Jak wykonać?

Koszt siatki i kleju

Kolejnym istotnym składnikiem systemu ociepleń są siatka i klej. Do przyklejenia płyt styropianowych oraz zatopienia siatki zbrojącej wykorzystuje się klej polimerowy. Z kolei siatka z włókna szklanego stanowi mechaniczne wzmocnienie warstwy izolacji.

Bazując na powierzchni ocieplanej oraz zużyciu materiałów, koszty te kształtują się następująco:

 • 200 m2 siatki w cenie 135-200 zł/rolka, łącznie: 540-800 zł
 • 57 worków kleju po 25 kg w cenie 25-50 zł/worek, łącznie: 1425-2850 zł

Całkowity koszt zakupu siatki i kleju to około 1965-3650 zł.

Koszt robocizny ocieplenia

Ile kosztuje ocieplenie domu 100m²? Koszt za 1m² i robocizna.

Kolejną istotną pozycją kosztową przy ociepleniu domu jest robocizna. Ceny usług wykonawczych są obecnie mocno zróżnicowane w zależności od regionu Polski i wybranej ekipy budowlanej.

Przyjmując stawkę 50-80 zł/m2 za samą robociznę ocieplenia (bez tynku), przy powierzchni 142 m2 koszt ten wyniesie od 7100 do 11 360 zł.

Całkowity koszt ocieplenia domu

Podsumowując powyższe wyliczenia, szacunkowy koszt wykonania ocieplenia analizowanego domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m2 wyniesie:

 • Materiał (styropian, siatka, klej): od 8945 do 11 535 zł
 • Robocizna: 7100-11 360 zł

Łączny koszt ocieplenia mieści się zatem w przedziale od 16 045 do 22 895 zł. Jest to oszacowanie bazujące na realnych cenach materiałów i usług wykonawczych w 2023 roku. Ostateczny koszt może różnić się w zależności od wybranego producenta materiałów, regionu czy ekipy budowlanej.

Koszt ocieplenia za 1 m2

Mając obliczony całkowity koszt, możemy teraz oszacować koszt wykonania 1 m2 ocieplenia w tym konkretnym projekcie budowlanym. W tym celu dzielimy kwotę kosztorysu przez powierzchnię ocieplaną wynoszącą 142 m2.

Po podzieleniu, koszt zaocieplenia 1 m2 ścian zewnętrznych waha się od 113 do 161 zł/m2. Jest to cena uwzględniająca zarówno zakup materiałów, jak i robociznę. Podkreślić jednak trzeba, że w analizowanym projekcie zastosowano styropian o lepszej izolacyjności termicznej niż wymagają tego przepisy budowlane. Stąd też wyższy koszt ocieplenia niż przeciętnie.

Mamy nadzieję, że nasze wyliczenia dadzą obraz tego, z jakimi kwotami trzeba się liczyć, planując ocieplenie własnego domu. Koszt ten stanowi istotną część budżetu budowy, więc warto go dokładnie oszacować i zaplanować odpowiednie środki.

Podsumowanie

W artykule przedstawiono szczegółowe wyliczenie kosztu ocieplenia domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m2. Na podstawie konkretnego projektu budowlanego oszacowano niezbędną ilość materiałów izolacyjnych, a następnie określono koszt zakupu styropianu, siatki, kleju i robocizny. Całkowity koszt ocieplenia takiego domu mieści się w przedziale od 16 do 23 tys. zł. Przeliczając na 1 m2, daje to kwotę około 113-161 zł. Dokładna analiza pozwoliła realnie określić budżet ocieplenia domu w 2024 roku.

Przedstawione wyliczenia mogą stanowić cenne źródło informacji dla wszystkich planujących ocieplenie własnego domu. Pozwalają one oszacować zarówno ilość niezbędnych materiałów, jak i całościowy koszt takiej inwestycji. Mając świadomość kwot, łatwiej zaplanować budżet i uniknąć nieprzewidzianych wydatków związanych z ociepleniem domu.

Najczęściej zadawane pytania

Zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021, współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych powinien wynosić max 0,20 W/m2K. W praktyce oznacza to zastosowanie ocieplenia o grubości 12-15 cm ze styropianu lub wełny mineralnej. Coraz częściej stosuje się jednak grubsze ocieplenie rzędu 16-20 cm, by zminimalizować straty ciepła i poprawić komfort cieplny.

Najpopularniejsze są styropiany grafitowe o współczynniku przewodzenia ciepła lambda 0,031-0,033 W/mK. Charakteryzują się wysoką izolacyjnością i trwałością. Można też zastosować tańszy, biały styropian EPS 70 o lambda 0,039 W/mK. Różnica polega na gorszej izolacyjności termicznej.

Najpierw należy zmierzyć i zsumować powierzchnie wszystkich ścian przeznaczonych do ocieplenia. Następnie, znając wymiary paczek styropianu i siatki, obliczyć ich niezbędną ilość. Warto doliczyć ok. 5-10% na ewentualne odpady. Do przyklejenia i zatopienia siatki przyjmuje się ok. 5 kg kleju na 1 m2 powierzchni.

Ceny robocizny ocieplenia bez tynku wahają się zwykle od 50 do 90 zł za m2 w zależności od regionu i ekipy budowlanej. Dodatkowo trzeba liczyć się z kosztem położenia tynku cienkowarstwowego rzędu 40-60 zł/m2.

Zalety to oszczędność energii, większy komfort cieplny i lepszy wygląd elewacji. Wadami są wysoki koszt inwestycji, pracochłonny montaż i konieczność cyklicznego odnawiania elewacji. Niemniej zdecydowanie przeważają korzyści płynące z zaizolowania domu.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak założyć własną firmę budowlaną? Przewodnik od A do Z
 2. Stan zero budynku - co obejmuje i jak wykonać odbiór stanu zerowego?
 3. Tuning samochodu - porady prawne, koszty, efekty
 4. Samochód używany - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
 5. Automatyzacja marketingu - narzędzia i strategie.
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Weronika Lis
Weronika Lis

Jestem pasjonatką budownictwa i architektury. Moje artykuły to prawdziwa innowacja w świecie konstrukcji. Wciągam Cię w kręgi fascynujących projektów domów i inwestycji. Zagłębiam się w nowoczesne technologie i materiały, dzieląc się wiedzą, która pomaga budować z myślą o przyszłości. To nie tylko praca, to moje życie!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły