Gwarancja na samochód używany – jak to możliwe?

W dzisiejszych czasach rynek jest przesycony ilością samochodów na sprzedaż. Możemy kupić nowe auto, poleasingowe dużo tańsze, ale również stare pojazd za grosze. Samochodami handlują zarówno wyspecjalizowani agenci, komisy, jak i prywatne osoby. To sprawia, że firmy, które chcą sprzedać samochód muszą się maksymalnie postarać aby zwieść klientów.

Profesjonalnym miejscem, zajmującym się tematem samochodów używanych z gwarancją jest firma prestige-ubezpieczenia.pl.

Jaką mamy gwarancję na samochód nowy, a jaką na używany?

Jasnym jest, że kupując samochód fabrycznie nowy dostaniemy na niego gwarancję. Aby była ważna niezbędne jest spełnienie pewnych czynników, dla przykładu użytkowanie auta zgodnie z przeznaczeniem czy serwisowanie go. Na czym jednak opiera się gwarancja na samochód używany?

Jest to w rzeczywistości ubezpieczenie od popsucia się wykupione przez dealera samochodowego. Daje nam to poczucie pewności i zapewne bardziej zastanowimy się nad zakupem takiego samochodu. Warto jednak dokładnie przeanalizować zapisy w takiej polisie i przeanalizować czy nie ma tam jedynie losowych usterek, które w rzeczywistości nie występują w takich samochodach.

Najczęściej taka gwarancja trwa do 3 lat, chociaż powstają towarzystwa ubezpieczeniowe świadczące dłuższą ochronę. Co ważne taka ochrona nierzadko jest oferowana jedynie przy samochodach nie starszych niż 10-15 lat i z ustalonym maksymalnym przebiegiem.

Czy można przedłużyć gwarancję na samochód używany?

Na rynku możemy też zobaczyć oferty przedłużenia gwarancji na samochód używany. Takie ubezpieczenie możemy wykupić jeśli naszemu samochodowi nie skończyła się gwarancja u producenta i chcemy ją przedłużyć. W sytuacji tego zabezpieczenia pojazd musi spełnić kilka kryteriów – maksymalny (wyznaczony przez firmę przedłużającą gwarancję) przebieg, wiek a także z całą pewnością przestrzeganie zasad dotychczasowej gwarancji producenta. Ta taktyka jest doskonała w przypadku kiedy zostajemy właścicielami stosunkowo młodego samochodu. Zazwyczaj za auto opuszczające salon zyskujemy 2 lub 3 letnią gwarancję i sprzedając go możemy wydłużyć ją o drugie tyle.

Używane auta z gwarancją – na co zwrócić uwagę?

Co najważniejsze przeczytaj warunki takiej gwarancji. Często spostrzeżemy tam zapisy o określonych nieprawidłowościach, które są, a które nie są naprawiane. Należy zwrócić uwagę na ten zapis, dlatego, że może okazać się, że najpopularniejsze uszkodzenia nie są tam zapisane i ostatecznie zakupimy samochód z gwarancją, a w przypadku wykrycia awarii i tak nie zostanie ona uznana.

Idea ta jest bardzo opłacalna do czasu aż komisy samochodowe nie będą tego nadużywać. Zamysł nie będzie atrakcyjny jeśli zapłacić więcej samochód wyłącznie przez wzgląd na gwarancję, a w istocie będzie dotyczyć nigdy nie pojawiających się usterek i awarii.

Podsumowanie – czy inwestycja w zakup używanego samochodu z gwarancją ma sens?

Wnioskując – do wyboru mamy zakup krótko wykorzystywanego pojazdu od dealera, który ma gwarancję od producenta, kupno auta umiarkowanie nowego, który ma wydłużoną gwarancję fabryczną, lub zakup auta kilkuletniego, które ma wykupione ekstra polisę ubezpieczeniową na wypadek popsucia. Warto przekalkulować czy taka oferta jest wartościowa w przypadku wytypowanego przez nas pojazdu, bowiem dopóki nie będzie tylko nadużywana, może być fajną alternatywą dla zakupu nowego samochodu.