Formowanie rotacyjne – co to jest?

Metoda formowania rotacyjnego pozwala na wytwarzanie produktów które są puste w środku. Usługa roto wykorzystywana jest do tworzenia detali wielkogabarytowych. Przeczytaj nasz artykuł aby doinformować się na czym dokładnie ta metoda polega.

Czym jest formowanie rotacyjne

Formowanie rotacyjne to jedna z technologii przetwórstwa tworzyw sztucznych. Ta metoda polega na rozprowadzeniu tworzywa sztucznego, i umieszczeniu go wewnątrz rozgrzanej formy, na jego powierzchni wewnętrznej. Do czego stosuje się tę metodę?

Rotomoulding wykorzystuje się do chociażby do produkcji wyrobów plastikowych które mają różną grubość ścianek i dowolny kształt oraz różne kolory. Produkty który były otwyrzmane w ten sposób można wykorzystać w przemyśle, handlu, medycynie, a nawet w rolnictwie.

Jak przebiega formowanie rotacyjne

W trakcie formowania roto, forma obraca się w wielu kierunkach, uniemożliwiając równomierny rozkład tworzywa. Sprawia to, że możliwe jest zachowanie takiej samej grubości ścian. Wsparcie dla ogrzewającego formę ruchu gazu to wentylator, którego działanie bardzo pomaga w wyrównaniu temperatury w całej komorze. To z kolei bardzo wpływa na poprawę współczynnika wnikania ciepła do formy. Kiedy forma będzie miała temperaturę umożliwiającą przetopienie i rozpłynięcie tworzywa, występuje jej powolne ochłodzenie, które ma na celu zminimalizowanie naprężeń, które są wewnątrz czy też zapobieganie powstawaniu zniekształceń detali.

Jak są zalety formowania rotacyjnego

Formowanie roto ma bardzo wiele korzyści. Przede wszystkim rotowane rzeczy najczęściej nie posiadają rys, albo szwów spawania. Co więcej, formowanie rotacyjne umożliwia produkcję dużych przedmiotów w korzystny finansowo sposób.