Egzamin na prawo jazdy – jak przebiega?

Zanim przystąpisz do egzaminu szkoła jazdy jest miejscem do którego trzeba się udać. Nauka jazdy Gdańsk, Kraków, Warszawa – to tylko jedne z miejsc gdzie gdzie zdasz egzamin.

O tym pamiętaj jeszcze przed rozpoczęciem kursu

Jeszcze przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy trzeba zdobyć profil kandydata na kierowcę. Co to jest? Jest to numer, który nadawany jest każdej osobie starającej się o prawo jazdy. Jak można go uzyskać? Należy udać się do właściwego wydziału komunikacji. Uzyskanie PKK jest bezpłatne. Później należy udać się do lekarza, za które zapłacisz około 200 złotych.

A jaki jest koszt egzaminu?

Cena egzaminu jest zależne od kategorii. Jednakże cena za egzamin teoretyczny jest jednolita, czyli 30 złotych. Z kolei za część praktyczną trzeba zapłacić:

– 140 złotych za kategorie AM i B;

– 170 złotych za kategorie B1, C1, D1 i T;

– 180 złotych za kategorie A, A1 i A2;

– 200 zł za kategorie C, D i B+E;

– 245 złotych za kategorie C+E, C1+E, D+E, D1+E.

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Egzamin teoretycznyi odbywa się w sali z komputerami. Każdy ze zdających ma indywidualne stanowisko. Egzamin ma formę testu i składa się z 32 pytań. Pytania są punktowane:

– 10 pytań za 3 punkty o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,

– 6 pytań za 2 punkty o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa na drodze,

– 4 pytania za 1 punkt o niezbyt wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,

– 6 pytań za 3 punkty o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa na drodze,

– 4 pytania za 2 punkty o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa na drodze,

– 2 pytania za 1 punkt o które mają zbyt wysokiego znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Aby zdać egzamin praktyczny musisz zdobyć minimum 68 punktów na 74 możliwych.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy – jak wygląda?

Praktyka składa się z dwóch etapów – pierwszy przebiega na placu manewrowym, drugi z kolei na drogach publicznych. Egzaminowany jest w obowiązku sprawdzić stan techniczny auta, następnie przygotować się do jazdy poprzez m.inn. ustawienie fotela, zagłówka, lusterek, zapięcie pasów bezpieczeństwa. Później egzaminowany musi wykonać zadania na placu manewrowym, a następnie wyjeżdża na drogę miejską. Minimalny czas trwania egzaminu to 40 minut, jednakże egzaminator może go zakończyć już po 25 minutach. Po pozytywnym egzaminie egzaminujący otrzyma arkusz jego przebiegu. Nie trzeba go jednak gdzieś oddawać. Egzaminator sam wprowadza wszelkie dane do systemu teleinformatycznego, co uzupełnia profil PKK pochodzącego do egzaminu. Dane przekuje się automatycznie do właściwego wydziału komunikacji.