Dofinansowanie do wymiany dachu - kto może otrzymać dopłaty na nowy dach? Odkładaj wniosek od 15 grudnia!

Dofinansowanie do wymiany dachu - kto może otrzymać dopłaty na nowy dach? Odkładaj wniosek od 15 grudnia!
Autor Weronika Lis
Weronika Lis15.12.2023 | 4 min.

Dofinansowanie do wymiany dachu z azbestu może pozyskać każdy właściciel domu jednorodzinnego. Szczególnie warto skorzystać z tej formy wsparcia przez rolników, dla których przeznaczono specjalny program w ARiMR. Wnioski należy składać od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. Dofinansowanie obejmuje również usuwanie i utylizację azbestu w ramach gminnych programów. Ponadto na nowy dach można uzyskać ulgę termomodernizacyjną.

Dofinansowanie dla rolników z ARiMR na wymianę dachów

Rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie na wymianę dachów z azbestu w budynkach służących do produkcji rolniczej. Środki na ten cel udostępnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Wnioski o dotację można składać tylko online za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR w terminie od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. Kwota dofinansowania wynosi maksymalnie 20 tys. zł, przy czym jest to dotacja ryczałtowa w wysokości 40 zł za 1 m2 powierzchni wymienianego dachu, jednak nie więcej niż 500 m2.

Warunki uzyskania dotacji z ARiMR

Aby otrzymać dotację na wymianę dachu, rolnik musi spełnić określone warunki:

 • być właścicielem lub współwłaścicielem budynku objętego modernizacją
 • podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników (KRUS)
 • mieć nadany numer identyfikacyjny producenta rolnego
 • otrzymywać płatności bezpośrednie dla rolników

Ponadto przedsięwzięcie, na które ma być przyznana dotacja, nie może być jeszcze rozpoczęte. Cały dach musi zostać pokryty nowym materiałem bez azbestu.

Gminne programy finansowania usuwania azbestu

Dla właścicieli domów jednorodzinnych przeznaczone są lokalne programy usuwania azbestu prowadzone przez samorządy. Dzięki temu można uzyskać darmowy demontaż płyt z azbestem, ich transport oraz utylizację.

Środki na sfinansowanie tych działań gminy i miasta pozyskują z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór wniosków odbywa się raz w roku. Należy śledzić informacje na stronach internetowych urzędów lub w Biuletynie Informacji Publicznej.

Kiedy złożyć wniosek o odbiór azbestu?

Termin składania wniosków jest różny w poszczególnych gminach. Niektóre przyjmują zgłoszenia na bieżąco, inne tylko w określonych ramach czasowych, np. jesienią na kolejny rok. Odbiór azbestu odbywa się po wcześniejszym demontażu płyt i zapakowaniu ich w folię.

Czytaj więcej: Jak założyć firmę transportową? Przewodnik krok po kroku.

Ulga termomodernizacyjna na koszt nowego pokrycia dachu

Osoby fizyczne mogą odliczyć wydatki na nowy dach w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Warunkiem jest jednoczesne docieplenie przegrody. Można odliczyć maksymalnie 53 tys. złotych od dochodu w zeznaniu PIT.

Wymiana pokrycia dachowego z azbestu na nowe kwalifikuje się do ulgi termomodernizacyjnej, o ile spełnia cele ww. ulgi, czyli przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię budynku.
Kwota maksymalnego odliczenia w ramach ulgi 53 000 zł
Okres rozliczeniowy 3 kolejne lata podatkowe

Wymiana dachu krok po kroku i prawidłowe usuwanie azbestu

Dofinansowanie do wymiany dachu - kto może otrzymać dopłaty na nowy dach? Odkładaj wniosek od 15 grudnia!

Aby bezpiecznie usunąć azbest z pokrycia dachowego, należy przejść przez kilka kluczowych etapów:

 1. Sprawdzić, czy dany materiał zawiera azbest - można zlecić badanie próbki
 2. Zgłosić prace polegające na usuwaniu wyrobów azbestowych w odpowiednim organie
 3. Wybrać firmę specjalizującą się w usuwaniu azbestu
 4. Zdemontować ostrożnie płyty azbestowe, aby nie uwalniać włókien do powietrza
 5. Szczelnie zapakować odpady azbestowe w folię i oznaczyć
 6. Przekazać odpady na składowisko lub firmie utylizacyjnej

Po usunięciu azbestu można przystąpić do wymiany pokrycia dachowego z wykorzystaniem nowoczesnych i bezpiecznych materiałów, takich jak dachówka, blacha czy gont bitumiczny.

Podsumowanie

Dofinansowanie na wymianę dachów z azbestem jest dostępne dla rolników w ARiMR oraz dla właścicieli domów jednorodzinnych w ramach programów gminnych. W obu przypadkach należy pilnować terminów składania wniosków, które bywają krótkie. ARiMR przyznaje dotacje ryczałtowe, a gminy refundują koszty transportu i utylizacji odpadów azbestowych.

Osoby fizyczne mogą dodatkowo skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej przy wymianie dachu z azbestu. Jest to korzystne rozwiązanie podatkowe, jednak trzeba pamiętać o spełnieniu wymogów związanych z poprawą efektywności energetycznej budynku.

Najważniejsze przy usuwaniu wyrobów azbestowych jest bezpieczeństwo. Należy zlecić te prace wyspecjalizowanym firmom, a samemu zdemontować płyty z zachowaniem ostrożności. Odpowiednie zapakowanie i oznakowanie odpadów ułatwi ich późniejszą utylizację.

Nowoczesne materiały dachowe, które zastąpią niebezpieczny azbest, gwarantują lepszą izolacyjność i atrakcyjny wygląd domu. Warto więc skorzystać z dostępnych opcji dofinansowania i jak najszybciej wymienić stary dach z eternitu.

Najczęstsze pytania

O dofinansowanie mogą się ubiegać rolnicy (w ARiMR) oraz właściciele domów jednorodzinnych objęci programami gminnymi. W tym drugim przypadku odbiór azbestu jest darmowy w ramach umów zawartych przez samorządy.

ARiMR przyznaje dotację ryczałtową w maksymalnej wysokości 20 tys. zł na budynek gospodarski, przy czym stawka za 1 m2 wynosi 40 zł (do 500 m2 powierzchni dachu).

Należy pamiętać o zgłoszeniu prac związanych z usuwaniem azbestu we właściwym organie administracji. Sam demontaż i transport odpadów muszą być wykonane przez uprawnioną firmę.

Tak, wydatki na wymianę pokrycia dachowego można rozliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Wymagane jest wtedy jednoczesne docieplenie dachu (poprawa izolacyjności).

Za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących bezpiecznego użytkowania i usuwania azbestu grożą mandaty - dla osób fizycznych do 500 zł, a dla firm nawet do 1 mln zł.

5 Podobnych Artykułów

 1. Jak założyć własną firmę budowlaną? Przewodnik od A do Z
 2. Nowoczesne ogrodzenia frontowe - Trendy 2024! Rodzaje ogrodzeń, które zaskoczą
 3. Jak doświetlić poddasze - lukarny, okna połaciowe i świetliki dachowe
 4. Tuning samochodu - porady prawne, koszty, efekty
 5. Samochód używany - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Weronika Lis
Weronika Lis

Jestem pasjonatką budownictwa i architektury. Moje artykuły to prawdziwa innowacja w świecie konstrukcji. Wciągam Cię w kręgi fascynujących projektów domów i inwestycji. Zagłębiam się w nowoczesne technologie i materiały, dzieląc się wiedzą, która pomaga budować z myślą o przyszłości. To nie tylko praca, to moje życie!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły