W ostatnich latach liczebność dzika w Polsce niesamowicie wzrosła i dzikie świnie zaczęły wychodzić z lasów w celu poszukiwania jedzenia. Bardzo częstym widokiem jest dzik szukający jedzenia pomiędzy domami oraz blokami. Co powinniśmy wiedzieć o dzikach? Czy powinniśmy się ich bać i w jaki sposób oddalić się od nich?
Jaki jest dzik i co zrobić podczas spotkania z nim?
Dziki są niesamowicie mądrymi zwierzętami, mają niezawodny słuch i węch oraz mogą wyczuć nieprzyjaciela z dystansu 100 metrów. Dziki żyją w grupach i są niesamowicie rodzinne.
Dziki w momencie, w którym poczują niepokój to mogą stać się agresywne. Powinno się wiedzieć także, że są niesamowicie szybkie. Dorosłe jednostki umieją biec z prędkością do 50 km/h, dlatego uciekanie przed nimi może się nie udać. Najlepszym sposobem będzie bardzo wolne i spokojne odejście w inną stronę. Kiedy stanie się tak, że dzik ruszy do ataku to przydatny będzie pisk, gdyż zwierzęta te nie lubią głośnych dźwięków, ale również wejście na drzewo lub płot.
Jaka jest populacja dzika w Polsce?
Dziki w Polsce występują w całym kraju. Nie lubią terenów górskich i otwartych przez co najczęściej zobaczyć je można na obszarach zalesionych. Dziki lubią lasy liściaste mieszane, często spotkamy je w miejscach, w których rosną dęby gdyż zwierzęta te bardzo lubują się w żołędziach. Najwięcej z nich występuje na terenach województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego. Główny Urząd Statystyczny w 2017 roku udostępnił dane, które wskazują, że w naszym kraju może ich żyć nawet 214 tysięcy sztuk.
Dziki są wszystkożerne i żywią się tym co jest akurat osiągalne. Na obszarach leśnych zjadają żołędzie i nasiona sosny. Gdy dostają się na grunty uprawne poszukują buraków cukrowych, ziemniaków albo cebuli. Dziki umieją także łapać gryzonie oraz krety, nie brzydzą się padliny, a są sytuacje kiedy zjedzą też ślimaki, wije oraz dżdżownice.
Polowanie na dziki w Polsce – czym różni się od polowań na inne zwierzęta?
Zbyt duża liczebność dzików prawdopodobnie spowoduje zachwianie równowagi ekosystemu stąd niezbędne stały się polowania na nie. Z powodu tego, że kiedy poczują zagrożenie stają się groźne to polowanie na dziki w Polsce może być ryzykowne. W Rozporządzeniu Ministra Środowiska opisano szczegółowe informacje na temat reguł polowania na dziki. Używać w ich trakcie można jedynie broni myśliwskiej z gwintowanymi lufami i kalibrze minimum 5,6 mm. Jeżeli mowa o nabojach myśliwskich, konieczne jest używanie amunicji myśliwskiej, która ma pociski półpłaszczowe o określonej energii. W rozporządzeniu jest również informacja, że podczas polowania na dziki w Polsce nie ma zakazu strzelania do dzików znajdujących się przy paśnikach albo lizawkach.
Polowanie na dziki w Polsce przeważnie jest nocą, dlatego że zwierzęta te właśnie wtedy się uaktywniają. Niezbędna jest tutaj niezwykła orientacja w terenie, na którym polowanie ma mieć miejsce.
Źródło: organizator polowań na dziki