Co mówią przepisy o budowie hal przemysłowych?

Od czego powinno się zacząć przed budową hali przemysłowej?

Na wstępie należy wybrać lokalizację, w której powstanie hala przemysłowa oraz ustalić bazowy jej koncept. Jeśli mamy już lokalizację to bezwzględnie przeanalizujmy wszystkie uwarunkowania techniczne. Wchodzi w to sprawdzenie wszelkich instalacji, dowiedzenie się jaka jest nośność gruntów oraz o stanie wód gruntowych. W dodatku potrzebne jest dostanie zgody na dojazd do lokalizacji, w której hala przemysłowa będzie stawiana. Bezwarunkowo odbierz również mapę, na której zrobisz projekt.

Kolejnym krokiem jest stworzenie projektu budowlanego. Po to zazwyczaj wynajmuje się architekta albo firmę, która będzie wykonawcą hali przemysłowej. Na liście zadań obowiązkowo umieść też pójście do Wydziału Urbanistyki, gdzie otrzymasz wpis oraz wyrys miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W związku z tym architekt będzie mógł określić w jakich gabarytach możliwe jest zbudowanie obiektu na konkretnej działce.

Informacje ze strony firmy Bewika – hale przemysłowe

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę hali przemysłowej i jak je zdobyć?

Jeśli stawiamy halę przemysłową i mamy plan żeby używać jej do 180 dni to wystarczy nam złożenie zgłoszenia o budowie. Należy zanieść je do właściwego Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego i halę można budować. Po 180 dniach hala przemysłowa musi być rozebrana albo może być też przeniesiona gdzieś indziej.

Jeżeli jednak planujemy postawić całoroczną halę przemysłową, czyli taką, która będzie stała w tym samym miejscu ponad 180 dni to konieczne jest złożenie pisma o pozwolenie na budowę.

Razem z wnioskiem trzeba złożyć projekt budowlany, a tak naprawdę według nowych przepisów – trzy projekty budowlane. Potrzebny jest plan zagospodarowania terenu, projekt architektoniczno-budowlany i projekt techniczny – ten ostatni do Urzędu albo Starostwa dostarczamy po skończeniu budowy.

Co więcej aby wniosek o pozwolenie był pełen, konieczne jest dodanie do niego dokumentację potwierdzającą warunki techniczne dotyczące gazu, prądu, dostawy wody i odbioru ścieków. Musi się tam także znaleźć dokumentacja potwierdzająca wydajność wodociągu w roli przeciwpożarowej.

Następne pismo, które trzeba złożyć to pismo potwierdzające prawo do przeznaczenia danego terenu na cele budowlane a także oświadczenia projektantów i osób, które analizowały projekty budowlane.

Co jeszcze mówi prawo budowlane?

Jeżeli zanieśliśmy w pełni uzupełniony wniosek wraz ze wszystkimi załącznikami to Urząd Miasta lub Starostwo Powiatowe ma 65 dni na wystawienie decyzji.

Prawo budowlane mówi, że, jeśli planujemy odnowić albo przebudować halę przemysłową to nie będziemy potrzebowali pozwolenia. Jednakowo będzie w kwestii chęci zrobienia przekształceń na działce budowlanej.

Jeżeli natomiast mieliśmy zamiar zrobić halę przemysłową tymczasowo maksymalnie na 180 dni i złożyliśmy zawiadomienie o budowie, a w trakcie kiedy już była zbudowana postanowiliśmy przerobić ją w całoroczną to musimy złożyć wniosek o budowę przed upływem tego czasu. Jeżeli jednak nie uda nam się tego w terminowym czasie zrobić to halę należy poddać rozbiórce i dopiero po otrzymaniu pozwolenia na budowę będziemy mogli budować ją na nowo. Bardzo ważne jest także to, że jeśli upłynie przepisowe 180 dni i obowiązkowe jest rozebranie hali to nie mamy prawa jej rozstawić po raz kolejny w tej samej lokalizacji. Konieczne jest jej bezwzględne rozłożenie albo przeniesienie w jakieś inne miejsce. Plan postawienia jej znowu w identycznym miejscu jest związany z koniecznością posiadania pozwolenia na budowę.