Bezpieczeństwo danych w firmie

W cyfrowym świecie nasze dane są ciągle narażone na różnego rodzaju ataki i niebezpieczeństwa. Internet daje przedsiębiorstwom wiele udogodnień, jednak potrafi być też niebezpieczny(a). Przechwycone dane mogą być wykorzystane do niecnych celów.

Wobec tego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka. Szyfrowanie haseł i udostępnianych treści oraz tworzenie kopii zapasowych to jedne z podstawowych aktywności związanych z bezpieczeństwem danych firmy.

Zwłaszcza ważne dla magazynowania danych są rozwiązania kryjące się pod nazwą: pamięć masowa. Kopie zapasowe i możliwość długotrwałego przetrzymywania informacji stanowią punkt odniesienia w sytuacji potencjalnych ataków.

Czym jest pamięć masowa?

Pamięć masowa jest jednym z najważniejszych elementów infrastruktury informatycznej w firmach. Pozwala trwale przechowywać duże ilości danych przez długi okres.

Dostęp do danych zawartych na urządzeniach pamięci masowej jest wielokrotnie dłuższy. Pozwala to na odtwarzanie informacji nawet po długim czasie. Jest to również zaleta w przypadku wyłączeń prądu czy ataków hakerskich. Pozwala cofnąć się do konkretnego momentu, bez potrzeby mozolnego odtwarzania utraconych danych.

Pamięć masowa przyjmuje najczęściej charakter zewnętrznego nośnika danych. Może to być dysk twardy, taśma magnetyczna, a nawet płyta CD. Zgromadzone dane oprócz tego się szyfruje dla wzrostu bezpieczeństwa. Dostęp do nich jest osiągalny nawet bez połączenia sieciowego – pamięć masowa działa w trybie offline.

Mechanizm działania pamięci masowej

Pamieć masowa to sprawdzone rozwiązanie. Jednak by była ona w pełni efektywna trzeba ją należycie ustawić. Każdy element tworzący system i jego wpływ na bezpieczeństwo danych powinien być przeanalizowany. Pamięć masowa wymaga, by wszystkie części składowe były skopiowane. Zamysł jest taki, by awaria jednego elementu nie wpływała na bezpieczeństwo pozostałych.

Korzystając z pamięci masowej warto używać oprogramowania szyfrującego i ochronnego. Nawet, jeśli dane zostaną wykradzione dzięki kodowaniu będą niemożliwe do odczytania.

Sektor pamięci masowej ciągle się rozwija. Wprowadzane są nowe pomysły. Następuje też decentralizacja pamięci masowej. Oznacza to, że gromadzone dane są rozproszone w killu dyskach, w różnych miejscach. Dzięki temu, ich zdobycie staje się jeszcze bardziej skomplikowane.

Jak zabezpieczyć dane firmy?

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na rynku stale przybywa podmiotów, które zajmują się cyberbezpieczeństwem.

Warto poszukać specjalistów, którzy mogą pomóc chronić dane w naszych firmach. Pamięć masowa to tylko jeden z elementów, którymi zajmują się firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem.

Bezpieczne gromadzenie danych to nie tylko sprawa żywotna dla firm. Jest to również ważna część komunikacji z klientami, którzy przekazując swoje dane okazują nam zaufanie. Nie powinno się go zawieść.